MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rekordowy zysk Saudi Aramco

Zysk netto Saudi Aramco, największego pod względem wydobycia i rezerw koncernu naftowego, wyniósł w 2022 roku rekordowe 161,1 mld USD wobec 110 mld USD rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 46,5 proc.

Rekordowy zysk Saudi Aramco
Na rekordowe wyniki finansowe spółki złożyły się wysokie ceny ropy i wolumeny sprzedaży oraz poprawa marż rafineryjnych. Wolne przepływy pieniężne firmy w 2022 roku wyniosły 148,5 miliarda USD, co oznacza wzrost o 38 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Wysokość nakładów inwestycyjnych firmy wzrosła o 18 proc. do 37,6 mld USD, a w 2023 roku wartość ta może wzrosnąć do 45-55 mld USD. Saudi Aramco zadeklarowało wypłatę dywidendy w wysokości 19,5 miliarda USD za czwarty kwartał, co oznacza wzrost o 4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przy okazji publikacji wyników Amin Nasser, szef państwowego koncernu naftowego Saudi Aramco, powiedział, że jest przekonany, iż rynek ropy pozostanie zrównoważony w krótkim i średnim okresie. Jego zdaniem post-COVIDowe otwarcie Chin, wzrost popytu na paliwo do silników odrzutowych i ograniczenia wydobycia na poziomie 2 mln baryłek dziennie sugerują, że rynek ropy naftowej jest zrównoważony. Nasser uważa również, że osiągnięte między Iranem a Arabią Saudyjską porozumienie, mające na celu przywrócenie relacji będzie miało pozytywny wpływ na światowe rynki energii, gdyż przyczyni się do stabilizacji w regionie.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące dostaw rosyjskiego oleju napędowego do Arabii Saudyjskiej, Naser przypomniał, że królestwo importowało duże ilości rosyjskiego oleju napędowego jeszcze przed konfliktem ukraińsko-rosyjskim.
Słowa kluczowe: