Shell Franczyza

Szef OPEC jest zaniepokojony spadkiem inwestycji

Sekretarz generalny OPEC Haytham al-Ghais powiedział na konferencji CERAWeek w Houston, że inwestycje w produkcję zmniejszają się o 500 miliardów USD rocznie, co jest niepokojące.

Szef OPEC jest zaniepokojony spadkiem inwestycji
Sekretarz generalny organizacji szacuje, że popyt na ropę w 2023 roku przekroczy poziomy sprzed pandemii i trudno będzie go zaspokoić, bowiem ograniczenie inwestycji w produkcję nie pozwoli na odpowiedni wzrost w wydobyciu.

Haytham al-Ghais uważa, że w związku z tym cena ropy za 100 USD w tym roku jest całkiem realna. Sekretarz OPEC dodał także, że wsparcie w wydobyciu i zaspakajaniu popytu na ropę przez Stany Zjednoczone nie wystarczy.

Rzecznik Occidental Petroleum powiedział na CERAWeek, że produkcja ropy w USA rośnie na poziomie w tempie 500 tys. baryłek dziennie, co stanowi połowę tempa wzrostu w latach 2017-2020 i wzrost wydobycia ropy w USA będzie nadal powolny. Amerykańskie firmy skupiły się na zwiększaniu zysków dla akcjonariuszy zamiast inwestować w wydobycie i stanęły przed szeregiem wyzwań, w tym inflacją i ograniczeniami w łańcuchu dostaw.
Słowa kluczowe: