MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Niemiecka rafineria w Schwedt otrzymuje za mało ropy

Zakład w Schwedt odpowiada 90 proc. dostaw benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego na potrzeby Berlina. W ostatnim czasie rafineria pracuje jednak tylko na 50-60 proc. mocy produkcyjnych.

Niemiecka rafineria w Schwedt otrzymuje za mało ropy
Ograniczenie przerobu w niemieckiej rafinerii Schwedt świadczy o trudnościach związanych z rezygnacją z rosyjskiej ropy, pomimo planów współpracy z Polską w celu znalezienia alternatywnych kierunków dostaw. Agencja Reutera podała, że w lutym Moskwa „zemściła się na dwustronnych wysiłkach” obu państw, wstrzymując dopływ ropy do Polski rurociągiem „Przyjaźń”, ograniczając w ten sposób zdolność Polski przekazywania ropy na potrzeby Schwedt.

PKN Orlen musi teraz wykorzystać większą moc przerobową terminalu naftowego w Gdańsku, aby zabezpieczyć potrzeby własnej rafinerii w Płocku. W rezultacie Schwedt może liczyć najwyżej na jeden tankowiec z Gdańska miesięcznie, czyli zaledwie jedną trzecią wolumenu, jaki przewidywały wcześniejsze plany współpracy.

Niemcy i Polska rozpoczęły rozmowy na temat transportu nierosyjskiej ropy do Schwedt przez port w Gdańsku, polskie rurociągi i ropociąg ‘’Przyjaźń” wczesną wiosną 2022 roku. Jednak główną przeszkodą była struktura własnościowa Schwedt, ponieważ rosyjski Rosnieft posiada w niemieckim zakładzie aż 54,17 proc. udziałów.

We wrześniu Berlin objął rafinerię zarządem powierniczym, ale dopiero w połowie lutego przygotował projekt zmian prawnych umożliwiających sprzedaż pakietu Rosnieftu bez konieczności uprzedniej nacjonalizacji. Usunięcie rosyjskiej firmy ze Schwedt było dla Warszawy kluczowym elementem porozumienia.

W lutym Niemcy przedstawiły plan, zgodnie z którym rafineria w Schwedt osiągnie 75 proc. produktywności w ciągu dwóch i pół roku, zwiększając przepustowość rurociągu z Rostocku z 6 mln do 9 mln ton ropy rocznie.
Słowa kluczowe: