Shell Franczyza

Marka ropy KEBCO zmniejszyła ryzyko dla spółek

Wprowadzenie od czerwca 2022 roku nowej marki ropy KEBCO (Kazakhstan Export Blend Crude Oil) zminimalizowało ryzyko dla kazachskich koncernów naftowych i gazowych - powiedział Magzum Mirzagaliyev, prezes zarządu JSC NC KazMunayGas (KMG) na konferencji CERAWeek, która odbywa się w USA, w Houston.

Marka ropy KEBCO zmniejszyła ryzyko dla spółek
Przemawiając na sesji panelowej „Restrukturyzacja rynku energii”, Mirzagaliyev mówił o aktualnej polityce spółki na tle zmian spowodowanych wzrostem napięć geopolitycznych na świecie. Mirzagaliyev podzielił się także z uczestnikami sesji doświadczeniami KMG w pokonywaniu barier sankcji. Od czerwca 2022 r. kazachscy eksporterzy wskazują w swoich dokumentach wysyłany gatunek KEBCO, a nie Ural, jak dotychczas. Sprawa dotyczy ropy, która trafia do Europy systemem głównych ropociągów rosyjskiego Transnieftu.

Własny gatunek ropy Kazachstanu pomógł nie tylko ominąć sankcje, ale także uniknąć dużego dyskonta. Szef KMG zaznaczył, że wprowadzenie od czerwca 2022 roku nowej marki ropy KEBCO (Kazakhstan Export Blend Crude Oil) pozwoliło zminimalizować ryzyko dla kazachskich koncernów naftowych i gazowych. Obecnie dyskont rynkowy między KEBCO i Brent wynosi około 3 USD na baryłce.
Słowa kluczowe: