Shell Franczyza

Rosyjskie dostawy ropy drogą morską spadły w ciągu tygodnia

Dostawy rosyjskiej ropy drogą morską w tygodniu od 24 lutego do 3 marca spadły o 14 proc., do 3,11 mln baryłek dziennie – informuje agencja Bloomberg.

Rosyjskie dostawy ropy drogą morską spadły w ciągu tygodnia
W ciągu ostatnich czterech tygodni dostawy ropy z Federacji Rosyjskiej drogą morską spadły o 80 tys. baryłek dziennie do 3,3 mln baryłek dziennie. Warto zwrócić uwagę, że spadek liczby wysłanych tankowców odnotowano w porcie Koźmino (-4 w porównaniu do tygodnia wcześniej), który tradycyjnie służy do przewozu ładunków do krajów azjatyckich, podczas gdy liczba transportów z portów Bałtyku i Morza Czarnego nie uległa zmianie. Z sachalińskiego terminalu De-Kastri oraz w portu Prigorodnoje w basenie Pacyfiku załadowano o jeden tankowiec mniej.

Według agencji Bloomberg na wodach międzynarodowych w pobliżu hiszpańskiego portu Ceuta i greckiego portu Kalamata ropa jest regularnie przeładowywana na VLCC z mniejszych tankowców. W lutym około 4,4 miliona baryłek ropy załadowano na supertankowce w pobliżu Hiszpanii i prawie 10 milionów baryłek w pobliżu Grecji. Pochodzenie ropy nie zostało określone, ale prawdopodobne jest, że to surowiec rosyjski.
Słowa kluczowe: