MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie próbują opuścić OPEC?

Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą wewnętrzne dyskusje na temat wycofania się z porozumienia OPEC napisał w weekend dziennik „The Wall Street Journal”.

Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie próbują opuścić OPEC?
W październiku 2022 r. ZEA poparły wzrost wydobycia w ramach OPEC+, ale Arabia Saudyjska była temu przeciwna. Już wtedy gazeta pisała o tajnym spotkaniu brata prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Tahnounem bin Zeidem Al Nahayi i księciem koronnym Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem.

Na początku października kraje OPEC+, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją, zdecydowały się ograniczyć wydobycie ropy o 2 mln baryłek dziennie od listopada, przedłużając umowę do końca 2023 roku. Poza nieporozumieniami co do warunków wydobycia ropy między dwoma państwami Bliskiego Wschodu, istnieje konflikt interesów w sprawie Jemenu: Arabia Saudyjska może przejąć inicjatywę we współpracy z Huti, a Emiraty są zainteresowane wpływami na południu kraju w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu tankowców.  Obecne pogłoski o możliwości opuszczenia OPEC przez ZEA to nie pierwszy „bunt”. Latem 2021 roku z umowy Emiraty próbowały wycofać, domagając się zwiększenia kwoty wydobycia. W rezultacie umowa została zachowana, ale dla Rosji, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Iraku od maja 2022 r. zmieniły się podstawowe poziomy obliczania kwot produkcyjnych.

W poniedziałek agencja Bloomberg napisała, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczają doniesieniom o planach wycofania się kraju z OPEC. Władze kraju podały, że przestrzegają umów zawartych w ramach OPEC+, które będą obowiązywały do końca tego roku. Jednocześnie przyznano, że ZEA od kilku lat zastanawiają się nad najkorzystniejszymi sojuszami dla swojego długoterminowego rozwoju i monetyzacji zwiększonych mocy produkcyjnych.

Władze potwierdziły, że rzeczywiście w ciągu ostatnich dwóch lat w Abu Zabi toczyły się dyskusje na temat możliwego wycofania się z OPEC, ale ostatecznie powszechna była zgoda co do tego, że z takiego posunięcia będzie więcej negatywnych niż pozytywnych skutków. W szczególności ZEA obawiały się ryzyka pogorszenia stosunków z sojusznikami w Zatoce Perskiej, takimi jak Kuwejt i Irak.
Słowa kluczowe: