Węgierski MOL rozważa sprzedaż stacji benzynowych w Słowenii

Węgierska firma naftowo-gazowa MOL rozważa sprzedaż niektórych ze swoich 53 stacji benzynowych w Słowenii w celu uzyskania zgody Komisji Europejskiej na zakup stacji OMV w tym kraju, podały słoweńskie media.

Węgierski MOL rozważa sprzedaż stacji benzynowych w Słowenii
Słoweński dziennik „Dnevnik” napisał, że MOL wkrótce rozpocznie sprzedaż niektórych z 53 kontrolowanych przez siebie stacji benzynowych w Słowenii. Spółka ani nie potwierdziła, ani nie zdementowała nieoficjalnych informacji gazety, ale wyjaśniła, że ​​z uwagi na oczekiwanie na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia sieci stacji w Słowenii, na razie nie ujawnia żadnych szczegółowych informacji.

MOL podpisał w czerwcu 2021 roku umowę zakupu 92,25 proc. udziałów w spółce OMV Slovenia, w której posiada już 7,75 proc. udziałów. Uzgodniona cena zakupu całego udziału wynosi 301 mln euro. Transakcja dałaby Węgrom drugą co do wielkości w kraju sieć 120 stacji benzynowych.

Komisja Europejska 13 maja ubiegłego roku we wstępnym postępowaniu doszła do wniosku, że transakcja w zaproponowanej formie może znacząco ograniczyć konkurencję na detalicznym rynku paliw silnikowych w Słowenii. Jedną z opcji może być więc zaproponowanie by MOL sprzedał część własnych stacji w Słowenii.

Łącznie węgierski koncern posiada obecnie ponad 2 tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej.
Słowa kluczowe: