Shell Franczyza

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki

Shell poinformował, że w 2022 roku osiągnął rekordowy zysk w wysokości 40 miliardów USD. Koncern energetyczny potwierdził, że na wynik i wysokie dywidendy pozwolił gwałtowny wzrost cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zysk Shella w 2022 roku przebił szacunki
Rekordowe zyski brytyjskiej firmy, które wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, odzwierciedlają wyniki odnotowane przez amerykańskich rywali na początku tego tygodnia i z pewnością zintensyfikują presję na rządy, aby jeszcze bardziej podniosły podatki dla sektora energetycznego.

Shell odnotował również rekordowy zysk w czwartym kwartale w wysokości 9,8 mld USD dzięki silnemu ożywieniu zysków z handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG), przekraczając prognozy analityków dotyczące zysku w wysokości na poziomie 8 mld USD.

Roczny zysk w wysokości 39,9 mld USD znacznie przekroczył poprzedni rekord z 2008 r., który wyniósł 31 mld USD. Było to spowodowane wyższymi cenami ropy i gazu, solidnymi marżami rafineryjnymi i dobrą koniunkturą handlową.

Shell powiedział, że spodziewa się ponieść około 2,4 miliarda USD kosztów związanych z opłatami nadzwyczajnymi w 2022 roku i że w tym roku zapłaci 500 milionów USD podatku w Wielkiej Brytanii.

Zyski pomogły Shellowi i wielu innym zachodnim firmom energetycznym zamaskować ogromne odpisy aktualizujące rosyjskie aktywa, które nagle wycofały się po wybuchu konfliktu. Shell nie ukrywa jednak, że nadal eksportuje część LNG z Rosji.

Koncern zamierza inwestować w obszar energii odnawialnej i niskoemisyjnej w ramach swoich planów znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w nadchodzących dziesięcioleciach. Swoją nową strategię Shell ogłosi w czerwcu 2023 r.
Słowa kluczowe: