Shell Franczyza

Indie znacznie zwiększyły dostawy paliw do USA

Dostawy benzyny i oleju napędowego z Indii do Stanów Zjednoczonych z rozładunkiem w Nowym Jorku w styczniu wyniosły prawie 89 tys. baryłek dziennie.

Indie znacznie zwiększyły dostawy paliw do USA
Pixabay

Agencja Bloomberg, powołując się na dane firmy analitycznej Kpler napisała, że dostawy benzyny i oleju napędowego z Indii do Stanów Zjednoczonych z rozładunkiem w Nowym Jorku osiągnęły w styczniu prawie 89 tys. baryłek dziennie, co było najwyższą wartością od około czterech lat. Agencja jednocześnie zwraca uwagę, że zwiększenie podaży indyjskiego paliwa było konieczne w celu zastąpienia importu z Unii Europejskiej, który zmniejszył się w ostatnich miesiącach i ma jeszcze bardziej spaść po 5 lutego, kiedy to nowe sankcje na ropę naftową produkty z Federacji Rosyjskiej wchodzą w życie w UE.

Według analityków firmy Kpler Indie, które w styczniu kupiły od Rosji 1,39 mln baryłek ropy, stały się jednym z głównych odbiorców rosyjskiej ropy.
Dostawy paliw z Indii to jednak pewien problem dla wschodniego wybrzeża USA, bowiem transport zwiększa ryzyko zakłóceń - dostawy przekraczają miesiąc, czyli płyną dwa, trzy razy dłużej niż wynosił import z Europy.

Agencja przewiduje, że Stanom Zjednoczonym grozi niedobór benzyny tego lata, czyli w szczycie sezonu samochodowego. Według Bloomberga sezonowe zapasy benzyny w USA są już na najniższym poziomie od około dekady, a intensywne zimowe naprawy w rafineriach mogą je jeszcze bardziej obniżyć.
Słowa kluczowe: