Chińskie paliwa w bakach europejskich aut?

W obliczu rozpoczęcia obowiązywania sankcji na import paliw z Rosji analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uznali, że szansą dla Europy jest zwiększenie importu paliw z Chin.

Chińskie paliwa w bakach europejskich aut?
Jak przypomnieli analitycy PIE, w 2022 r. UE importowała z Rosji kraju ponad 410 tys. baryłek oleju napędowego dziennie. Jednak od czasu inwazji Rosji na Ukrainę część krajów zrezygnowała z zakupów w Rosji i to amerykańskie, bliskowschodnie i indyjskie rafinerie stały się największym źródłem zaopatrzenia w olej napędowy w Europie.

W opinii ekspertów Instytutu szansą dla Europy jest zwiększenie importu z Chin, które podniosły kwoty eksportowe produktów rafinacji ropy naftowej o prawie połowę w porównaniu z 2022 r. i obecnie kraj po lockdownach wywołanych epidemią koronawirusa ponownie uruchamia produkcję, także w rafineriach. Zdaniem ekspertów z PIE będziemy w związku z tym obserwować normalizację sytuacji na rynku. Analitycy PIE przypomnieli, że zwiększenie aktywności widoczne było już w grudniu, gdy Chiny wyeksportowały 2,8 mln ton paliw - najwięcej od 2018 r.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy