Shell Franczyza

Unia rozważa ograniczenie cen rosyjskiego diesla do 100 dolarów za baryłkę

Unia Europejska (UE) przedstawiła plan ograniczenia ceny rosyjskiego oleju napędowego do 100 USD za baryłkę – poziomu, który może pomóc w odwróceniu negatywnych skutków zakazu importu paliw, który Unia nałoży na Moskwę od 5 lutego.

Unia rozważa ograniczenie cen rosyjskiego diesla do 100 dolarów za baryłkę
Agencja Bloomberg podała, że UE i G7 chcą nałożyć ograniczenia na rosyjski eksport do krajów trzecich, których firmy miałyby dostęp do kluczowych zachodnich usług tylko wtedy, gdyby się do tego zastosowały. Kraje G7 zaproponowały przedział cenowy dla paliw oparty częściowo na istniejącym limicie rosyjskiej ropy naftowej. Proponowany przez EU limit 100 USD za baryłkę (około 750 dolarów za tonę) miałby zastosowanie do produktów takich jak olej napędowy, które są sprzedawane z premią w stosunku do ropy naftowej. Niższy próg 45 USD zostałby ustalony dla oleju opałowego. Wysokość limitów cenowych może jednak ulec zmianie w trakcie rozmów między państwami członkowskimi.

UE będzie musiała jednomyślnie uzgodnić pułapy cenowe, które także będą musiały być zatwierdzone przez kraje G7.

Unijni dyplomaci w piątek mają rozpocząć dyskusję o poziomie cen i można się spodziewać, że rozmowy na ten temat, także z krajami G7, będą trwały w najbliższych dniach.

Przedstawiciele G7 spodziewają się, że rosyjski olej napędowy obecnie sprzedawany w Europie prawdopodobnie znajdzie nabywców w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Tymczasem Europa będzie próbowała kupować olej napędowy z Bliskiego Wschodu i USA, które obecnie sprzedają więcej do Ameryki Łacińskiej i Afryki. Zmiany będą niosły za sobą większe koszty transportu, ze względu na fakt, że paliwa będą musiały pokonać dłuższe dystanse.
XVI Spotkanie Branży Paliwowej