Shell Franczyza

Equinor opuści złoża w Nigerii

Norweski Equinor rozpoczął sprzedaż swoich udziałów w nigeryjskim morskim polu naftowym, dołączając do wycofujących się z tego afrykańskiego kraju innych zachodnich firm energetycznych. Koncerny koncentrują się na nowszych, bardziej rentownych i bezpieczniejszych projektach.

Equinor opuści złoża w Nigerii
Jak podała agencja Reutera, firma zatrudniła bank inwestycyjny Standard Chartered do przeprowadzenia procesu sprzedaży, który może przynieść Norwegom około 1 miliarda USD.

Equinor był uprawniony do produkcji netto około 25 tys. baryłek dziennie ekwiwalentu ropy (boed) posiadając 20,2 proc. udziałów w złożu Agbami, którego głównym operatorem jest Chevron. Produkcja na polu jednak gwałtownie spada w ostatnich latach, z 36 tys. boepd w 2019 r. i 29 tys. boepd w 2020 r.

Equinor nie jest pierwszym koncernem, który chce opuścić Nigerię. Kilku zachodnich gigantów naftowych, w tym Exxon Mobil, Shell i TotalEnergies także stara się wycofać lub ograniczyć swoją obecność w Nigerii, szczególnie w projektach lądowych, które są nękane kradzieżami i aktami wandalizmu w ostatnich latach.

Wyjście Equinor z Nigerii jest częścią działań firmy zmierzających do skupienia się na nowszych i bardziej rentownych aktywach.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy