OPEC+ raczej nie zmieni polityki

Wspólny Ministerialny Komitet Monitorując OPEC+ spotka się 1 lutego i zdaniem pięciu źródeł agencji Reutera państwa grupy producenckiej poprą obecną politykę w zakresie wydobycia ropy naftowej. Jak podała agencja, nadzieje na wzrost popytu w Chinach są równoważone przez obawy o inflację i światowe spowolnienie gospodarcze.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki
Ministrowie z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy, w tym Rosja, spotkają na posiedzeniu zdalnym 1 lutego. Panel, znany jako Wspólny Ministerialny Komitet Monitorujący (JMMC), może zwołać pełne spotkanie OPEC+ jeśli jest to uzasadnione.

Pięć źródeł w OPEC+ powiedziało agencji Reutera, że JMMC omówi perspektywy gospodarcze i skalę chińskiego popytu i jest mało prawdopodobne, aby zasugerował poprawki do obecnej polityki. Jedno ze źródeł powiedziało, że odbicie ropy w 2023 roku sprawiło, że jakiekolwiek zmiany będą mało prawdopodobne, bowiem zarówno popyt, jak i podaż na rynku ropy cechuje się obecnie znacznym poziomem niepewności.

Agencja Reutera przypomniała też wypowiedź ministra energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail al-Mazrouei’ego, który powiedział 16 stycznia, że rynek jest zrównoważony, powtarzając wcześniejsze wnioski swojego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Nowaka. Obaj ministrowie zasiadają w JMMC, której współprzewodniczą Nowak i saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman.
Słowa kluczowe: