Upadłość terminalu zbiornikowego HES Hartel

Europejscy handlowcy spieszą się, by napełnić zbiorniki oleju napędowego przed wprowadzeniem 5 lutego zakazu rosyjskiego paliwa, a bankructwo dużego terminalu magazynowego planowanego w północno-zachodniej Europie podbiło regionalne stawki za przechowywanie oleju napędowego i benzyny.

Upadłość terminalu zbiornikowego HES Hartel
Na początku tego miesiąca sąd okręgowy w Rotterdamie ogłosił niewypłacalność długo opóźnionego Terminalu Zbiornikowego HES Hartel, który ma powstać w głównym europejskim porcie handlowym Rotterdamie. Terminal oferowałby 1,3 miliona metrów sześciennych pojemności magazynowej dla benzyny, oleju napędowego, oleju napędowego, paliwa do silników odrzutowych i biopaliw. Pierwotnie planowany do uruchomienia od 2019 r. projekt terminala zbiornikowego HES Hartel napotkał trudności finansowe. Według HES International szereg niepowodzeń, w tym pandemia COVID-19 i pożar w terminalu, spowodował opóźnienia i dodatkowe koszty, co ostatecznie doprowadziło do niewypłacalności inwestora.

Główny koncern naftowy BP — operator rotterdamskiej rafinerii o wydajności 400 tys. baryłek dziennie — planował połączenie rurociągiem z nowym terminalem, co miało zmniejszyć zapotrzebowanie firmy na magazyny w innych miejscach. Obecnie koncern szuka wolnych mocy produkcyjnych w innych częściach północno-zachodniej Europy, co powoduje podnoszenie ceny przechowywania paliw, powiedział agencji Reuters źródło branżowe pod warunkiem zachowania anonimowości.

Według wstępnych danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global, dotyczącej wskaźnika składowania w zbiornikach, wskaźniki magazynowania w zbiornikach oleju napędowego i benzyny w europejskim regionie składowania w Amsterdamie-Rotterdamie-Antwerpii (ARA) wzrosły w tym kwartale o 10 proc. w porównaniu z październikiem-grudniem. Ma to związek z tym, że europejscy handlowcy spieszą się, by napełnić zbiorniki rosyjskim olejem napędowym przed wprowadzeniem europejskiego zakazu z 5 lutego, który ma ograniczyć dostawy paliwa z tego kierunku.

Jak podała agencja Reutera, zapasy oleju napędowego przechowywane w niezależnych magazynach w regionie ARA wzrosły w czwartek do najwyższego poziomu od początku września 2021 r. i wolnej przestrzeni magazynowej powoli zaczyna brakować.