MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Strajk na stacjach benzynowych we Włoszech

Na stacjach benzynowych we Włoszech od 24 do 26 stycznia będzie trwał zaplanowany strajk. Datę potwierdziły włoskie federacje zarządców stacji po spotkaniu z ministrem firm i Made in Italy, Adolfem Urso.

Strajk na stacjach benzynowych we Włoszech
Tematem zebrania było omówienie dekretu o przejrzystości cen paliw. Z zawartymi w nim propozycjami nie zgadzają się związki zawodowe, które dlatego też zdecydowały się na strajk.

Spotkanie federacji zarządców stacji paliw Faib (Federazione Autonoma Italiana Benzinai), Fegica (Federazione Italiana Gestori Carburanti e Affini), Figisc-Anisa (Federazione Italiana Gestori Impianti Stradali Carburante, Associazione Nazionale Imprese Servizi Autostradali) w resorcie przedsiębiorczości trwało około godziny. Było to już trzecie tego typu zebranie związków zawodowych w siedzibie resortu w celu omówienia rozporządzeń o przejrzystości cen paliw. Ze spotkania związkowcy wyszli jednak niezadowoleni. Zdecydowali się więc ogłosić strajk na stacjach benzynowych, a także na stacjach samoobsługowych.

Strajk ma się rozpocząć 24 stycznia o godz. 19:00 i zakończyć po 48 godzinach, tj. 26 stycznia o 19:00. Mają jednak być zapewnione podstawowe usługi. Będą mogły pozostać otwarte stacje samoobsługowe, które są zarządzane bezpośrednio przez koncerny naftowe.

Minister Adolf Urso przekazał, że zaproponowano, aby obowiązek komunikowania średniej regionalnej ceny paliwa miał być cotygodniowy (a nie dzienny jak wcześniej) w celu zapewnienia konsumentom przejrzystości cen; będzie też trzeba informować o każdej zmianie cen paliw.

Ministerstwo poinformowało, że zamknięcie stacji z powodu braku raportu dotyczącego ceny nastąpi po czterech pominiętych tygodniowych komunikatach w ciągu 60 dni. Do tej pory zamknięcie mogło nastąpić po trzech naruszeniach obowiązku bez ograniczeń czasowych, nawet jeśli nie następujących po sobie. Kary za brak informacji będą wynosić od 200 do 800 euro w zależności od obrotów stacji (wcześniej dochodziły do 6 tys. euro). To jedne z propozycji rządowych; są one jednak kwestionowane przez zarządców stacji paliw.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy