Exxon inwestuje w Gujanie

Exxon Mobil Corp. przygotowuje się do zatwierdzenia swojego piątego projektu wydobycia ropy naftowej w Gujanie i rozważa przejęcie dodatkowego obszaru poszukiwawczego, powiedział agencji Reutera szef operacyjny w Gujanie, Alistair Routledge.

Exxon inwestuje w Gujanie
Gujana stała się najszybciej rozwijającym się regionem naftowym na świecie, odkąd Exxon dokonał pierwszego odkrycia na morzu w 2015 r. Konsorcjum znalazło około 11 miliardów baryłek ropy i gazu. Gujana szacuje, że jej pola kryją 25 miliardów baryłek, a do końca dekady plany wydobywcze zostały oszacowano na 1,64 miliona baryłek dziennie.

Obecnie partnerzy Exxon i Gujany, Hess Corp. i CNOOC Ltd w Gujanie zainwestowali kwotę 30 miliardów USD. Najnowszy projekt będzie kosztować około 27 proc. więcej niż poprzednia, wynika z nowych szacunków, odzwierciedlających inflację i większy zakres projektu. Konsorcjum zamierza produkować 1,2 miliona baryłek ropy i gazu dziennie do 2027 roku ze wszystkich dotychczasowych projektów i jak ujawnił Hess, to prawie trzykrotnie więcej w stosunku do zeszłorocznego szczytowego wydobycia.

Proponowana przez Exxon piąta inwestycja, na polu naftowym o nazwie Uaru, ma produkować około 250 tys. baryłek ropy dziennie w szczycie.  Według szacunków rządu Gujany, jego ropa zacznie płynąć w 2027 roku i będzie płynąć przez 20 lat. W kwietniu Gujana ma zorganizować aukcję nowych obszarów poszukiwawczych.