Rafineria PCK niezwykle ważna dla stacji benzynowych

Zarówno Niemcy i Polska potrzebują niezawodnych dostaw benzyny i oleju napędowego z rafinerii PCK w Schwedt. Niemniej jednak istnieją rozbieżności co do ewentualnego wywłaszczenia Rosnieftu.

Rafineria PCK niezwykle ważna dla stacji benzynowych
Położona przy granicy z Polską niemiecka rafineria PCK w Schwedt jest preferowanym dostawca paliw dla wielu polskich stacji benzynowych, a pochodzący z niej olej napędowy dominuje w ofercie szczególnie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim – napisał w poniedziałek regionalny niemiecki dziennik „Maerkische Oderzeitung” (MOZ) z Frankfurtu nad Odrą.

Gazeta zastrzega, że choć w tych dwóch przygranicznych regionach Polski zużycie paliw jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z Polską centralną i południową, to import paliw, w tym z Niemiec, jest dla Polski niezwykle ważny, szczególnie w kontekście oleju napędowego.
 
Jak wskazuje niemiecki dziennik z polskiej perspektywy pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych rafinerii PCK jest ważne i przy każdej okazji Polska mówi o gotowości do udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw do zakładu. Polska jednak stawia jasny warunek, o którym jednak partnerzy informują aktualnie w odmienny sposób - strona polska nalega na wywłaszczenie udziałów w rafinerii należących do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Wywłaszczenie, jak napisał dziennik, jest możliwe w późniejszym czasie. Obecnie Rosnieft wciąż jest większościowym udziałowcem PCK Schwedt, w której posiada 54 procent udziałów. Gazeta przypomniała, że we wrześniu zeszłego roku niemiecki rząd objął niemiecką spółkę-córkę Rosnieftu zarządem powierniczym na pół roku. Ponadto z końcem ubiegłego roku Niemcy zaprzestały importu rosyjskiej ropy, a utrzymanie rafinerii PCK wymagało znalezienia innych źródeł dostaw. Stąd rozmowy z Polską w tej sprawie. Strony doszły do porozumienia. Niemcy zapewniły taką ilość ropy, aby umożliwić wykorzystanie mocy PCK na poziomie 70 procent, która częściowo przepłynie rurociągami z Polski.