Europa spieszy się z zakupami diesla przed sankcjami

Europejscy nabywcy oleju napędowego spieszą się, aby napełnić magazyny dieslem, chcąc zdążyć przed początkiem obowiązywania od 5 lutego embarga na import rosyjskich produktów naftowych.

Europa spieszy się z zakupami diesla przed sankcjami
Unia Europejska zakazała importu rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia i zakazuje nabywania rosyjskich produktów naftowych od 5 lutego, co ma na celu pozbawienie Moskwy dochodów z handlu ropą i paliwami.

Agencja Reutera zauważa, że z uwagi na to, że Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego importu oleju napędowego, oczekuje się, że zakaz z 5 lutego zwiększy marże zysku na tym paliwie. Eksperci z Wood Mackenzie spodziewają się, że europejskie marże oleju napędowego, czyli zysk, jaki rafineria teoretycznie osiąga z rafinacji ropy naftowej na olej napędowy, wyniosą średnio 38 USD za baryłkę w pierwszej połowie roku, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia z lat 2018-22.

Według firmy analitycznej Vortexa import oleju napędowego do Europy wynosił w tym roku średnio 700 tys. baryłek dziennie, co jest najwyższym wynikiem od marca 2021 r., ponieważ handlowcy spieszą się, by wypełnić magazyny przed wprowadzeniem embarga. Europa równolegle zwiększa także import oleju napędowego z Azji i Bliskiego Wschodu - dwóch regionów, które po wejściu w życie będą głównymi kierunkami dostaw diesla do Europy.
Jednak dłuższe rejsy i większy popyt na tankowce przewożące paliwo do Europy spowodowały, że stawki frachtowe rosną, zwiększając koszty dla konsumentów.

Nadzieją dla światowych rynków jest – jak zauważa agencja Reutera – jest uruchomienie kolejnych mocy rafineryjnych. W Arabii Saudyjskiej rozbudowuje się rafineria Jizan o wydajności 400 tys. baryłek dziennie. W pierwszym kwartale tego roku ma zostać uruchomiona rafineria Dangote o wydajności 650 tys. baryłek dziennie w Nigerii. Nowe zakłady mają zacząć działać także w Kuwejcie (rafineria al-Zour o zdolności produkcyjnej 615 tys. baryłek dziennie) oraz w Chinach.
Słowa kluczowe: