Rosyjska ropa jest wysłana do Azji chińskimi supertankowcami

Co najmniej cztery chińskie supertankowce przewożą rosyjską ropę Ural do Chin – wynika ze źródeł handlowych i informacji śledzenia statków. Moskwa szuka statków umożliwiających eksport po tym, jak limit cenowy G7 ograniczył wykorzystanie zachodnich usług transportowych i ubezpieczeń.

Rosyjska ropa jest wysłana do Azji chińskimi supertankowcami
Największy importer ropy na świecie, jakim są Chiny, nadal kupuje rosyjską ropę pomimo zachodnich sankcji, po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin i chiński przywódca Xi Jinping zawarli przed wojną w Ukrainie coś, co nazwali partnerstwem bez ograniczeń. Chiny nadal kupują rosyjską ropę także dlatego, że jest ona sprzedawana ze zniżką, ponieważ wielu zachodnich nabywców zwraca się po surowiec do innych dostawców.

Agencja Reutera podała, że Rosja wysłała Ural ze swoich zachodnich portów do przeładunku supertankowcami Lauren II, Monica S, Catalina 7 i Natalina 7 - statkami pływającymi pod banderą Panamy, które zmierzają do Chin, a tankowiec Sao Paulo już zbliża się do Indii.

Dłuższe rejsy, duże zniżki i rekordowo wysokie stawki frachtowe pochłonęły zyski, ale korzystanie z supertankowców na trasach azjatyckich może teraz obniżyć koszty transportu.

W oparciu o dane Refinitiv Eikon i publiczne morskie bazy danych, agencja Reutera podała, że Lauren II jest zarządzana przez chińską firmę Greetee Co Ltd i jest własnością chińskiej firmy Maisie Ltd, Catalina 7 jest własnością Canes Venatici Ltd z Hongkongu, a Natalina 7 jest własnością Astrid Menks Ltd z Hongkongu, a oba zarządzane są przez chińską firmę Runne Co Ltd, podczas gdy Monica S jest własnością chińskiej firmy Gabrielle Ltd i jest zarządzana przez Derecttor Co Ltd. Sao Paulo jest własnością i jest zarządzana przez Rotimo Holdings Ltd z siedzibą na Cyprze.

Dyrektor chińskiej firmy zaangażowanej w dostawy oszacował, że w 2023 r. do transportu rosyjskiej ropy można by wykorzystać łącznie 18 chińskich supertankowców i kolejnych 16 statków wielkości Aframax, co umożliwi transport 15 mln ton rocznie, czyli około 10 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu Uralu.

VLCC może pomieścić do 2 milionów baryłek, statek Suezmax do 1 miliona baryłek, a Aframax do 0,6 miliona baryłek.