Shell Franczyza

Exxon rozbuduje rafinerię w Teksasie

Exxon Mobil Corp dzięki rozbudowie rafinerii w Beaumont w Teksasie zwiększy produkcję paliw - benzyny i oleju napędowego.

Exxon rozbuduje rafinerię w Teksasie
Wstępne uruchomienie jednostki destylacji ropy naftowej (CDU) o wydajności 250 tys. baryłek dziennie w rafinerii o wydajności 369 tys. baryłek dziennie spodziewane jest do 31 stycznia, podają źródła agencji Reutera. Zakład w Beaumont będzie drugą co do wielkości rafinerią w Stanach Zjednoczonych.

Biuro prasowe Exxona nie potwierdziło terminu oddania jednostki, wcześniej mowa była o tym, że CDU rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale tego roku. Wówczas Exxon przekazał, że jednostka doda 250 tys. baryłek dziennie nowej podaży produktów rafinowanych. Planuje się, że Exxon będzie przetwarzał ropę naftową transportowaną z permskiego pola łupkowego w zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku.

Nowa jednostka CDU będzie trzecią w Beaumont i zwiększy moce rafinerii o 68 proc. Sama jednostka wykonuje wstępną pracę polegającą na przekształcaniu ropy naftowej w surowce dla wszystkich innych jednostek w rafinerii. Rafineria w Beaumont składa się z modułowych sekcji i była budowana przez cztery lata, okres obejmujący pandemię COVID-19 , kiedy obserwowany był ogromny spadek popytu na paliwa silnikowe w 2020 r. Wówczas inwestycja doprowadziła do rekordowej rocznej straty tej amerykańskiej firmy.

Teraz jednak zakład w Beaumont będzie mógł wygenerować spory zysk. Według Refinitiv rafinerie zarabiają około 35,40 USD na baryłce, korzystając z wysokich cracków. Garfield Miller, prezes banku inwestycyjnego Aegis Energy Advisers Corp powiedział, że obecnie marże są rewelacyjne.