Możliwe strajki we francuskich rafineriach

Francuski związek zawodowy CGT wezwał w czwartek do strajków w sektorze rafineryjnym w związku z planami wydłużenia wieku emerytalnego, a związki zawodowe paryskiego metra zapowiedziały, że zrobią „wszystko, co w ich mocy”, aby powstrzymać reformę emerytalną.

Możliwe strajki we francuskich rafineriach
Francuzi będą musieli pracować dwa lata dłużej, do 64 lat, zanim przejdą na emeryturę, jeśli reforma, którą zapowiedziała we wtorek premier Elisabeth Borne, zostanie przyjęta przez parlament. Będą też musieli pracować dłużej, aby otrzymać pełną emeryturę.

Wszystkie związki już ogłosiły ogólnokrajowy dzień strajku i protestów wyznaczony na 19 stycznia, ale ostrzegają również, że w różnych sektorach nastąpią dalsze działania.

Związek CGT wezwał pracowników rafinerii i innych pracowników sektora paliwowego do strajku 26 stycznia przez 48 godzin i od 6 lutego przez 72 godziny, w którym to terminie strajk może zostać przedłużony i obejmować wstrzymanie przerobu w rafineriach. Jeśli nie uda się uzyskać porozumienia z rządem związki ostrzegają przed ryzykiem wstrzymania pracy instalacji rafineryjnych.

Minionej jesieni strajk w rafineriach i magazynach TotalEnergies i Exxon związany z żądaniami płacowymi doprowadził do kilkutygodniowych braków benzyny w kilku regionach.