Shell Franczyza

Największy terminal LNG w USA może przedłużyć przestój

Główny amerykański eksporter gazu, firma Freeport LNG, może przedłużyć siedmiomiesięczny przestój w swoim zakładzie eksportującym skroplony gaz ziemny (LNG) w Teksasie do lutego. W tej sprawie Freeport musi uzyskać zgodę organów regulacyjnych.

Największy terminal LNG w USA może przedłużyć przestój
Terminal LNG odpowiada za 20 proc. amerykańskiego eksportu LNG. Jego ponowne otwarcie jest potrzebne, aby światowe dostawy LNG były mniej ograniczone, zwłaszcza w czasie, gdy Europa uzupełnia zapasy po przerwach w dostawach gazu z Rosji.

Jak podało jedno źródło agencji Reutera, nie wydano jeszcze żadnych oficjalnych komunikatów, ale nikt nie spodziewa się wznowienia dostaw LNG co najmniej do końca lutego. Inne źródło powiedziało, że nikt nie spodziewa się ponownego otwarcia terminalu Freeport LNG w drugiej połowie stycznia.

Tymczasem przedstawiciel Freeport przekazał, że spółka nadal zamierza wznowić działalność terminalu LNG w drugiej połowie tego miesiąca i czeka na zgodę regulatora. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) i amerykańska Administracja Bezpieczeństwa Rurociągów i Materiałów Niebezpiecznych (PHMSA) nie wydały jeszcze pozwolenia na ponowne otwarcie terminalu Freeport LNG.

Wielu analityków przewiduje, że eksploatacja tego terminalu LNG zostanie wznowiona dopiero w pierwszym lub drugim kwartale, ponieważ Freeport ma wiele do zrobienia, aby sprostać wymaganiom regulatorów.
Słowa kluczowe: