MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Europa odbierze więcej diesla z Kuwejtu

Kuwejt w 2023 roku wyśle do Europy 2,5 miliona ton oleju napędowego. Ocenia się jednak, że eksport z tego kraju tylko w niewielkim stopniu skompensuje utracone rosyjskie dostawy.

Europa odbierze więcej diesla z Kuwejtu
Unia Europejska stoi w obliczu potencjalnego ograniczenia paliwowego od 5 lutego, kiedy ma zacząć działać zakaz importu rafinowanych produktów naftowych z Rosji w ramach kary za inwazję na Ukrainę.

Według Bank of America ceny oleju napędowego mogą wzrosnąć do 200 USD za baryłkę w tym kwartale, ponieważ embargo na rosyjskie paliwa może wywołać ich globalny niedobór. Jak szacują analitycy JPMorgan Chase & Co. UE kupowała z Rosji prawie 1,3 miliona baryłek produktów dziennie od końca ubiegłego roku. Około połowa z tego to olej napędowy.

Jak podała agencja Blommberg, Kuwejt planuje w tym roku zwiększyć eksport oleju napędowego do 2,5 mln ton i paliwa lotniczego do conojamniej 5 mln ton do Europy, pomagając nadrobić spadek dostaw tych paliw z Rosji. Oczekuje się, że inni producenci ropy z Bliskiego Wschodu, tacy jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, również zwiększą eksport paliw do Europy w 2023 r.

Agencja Bloomberg przypomniała, że w ostatnich latach Kuwejt wydał dziesiątki miliardów dolarów na modernizację i budowę nowych rafinerii. Najważniejszą inwestycją jest budowa Al-Zour. Jest to jedna z największych rafinerii ropy naftowej na świecie — zaprojektowana do przerobu 615 tys. baryłek ropy dziennie. Rafineria wysłała już swój pierwszy eksport oleju napędowego i paliwa lotniczego pod koniec ubiegłego roku.

Całkowite zdolności rafineryjne Kuwejtu wzrosną do około 1,5 miliona baryłek dziennie, gdy rafineria Al-Zour będzie działała na pełnej wydajności operacyjnej.
Słowa kluczowe: