MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Paliwa w Europie drożeją w obliczu embarga

Europejskie embargo na import produktów ropopochodnych z Federacji Rosyjskiej prowadzi do wzrostu cen paliw – napisał włoski dziennik ‘’La Repubblica’’. Zdaniem gazety wynika to ze zbliżającego się niedoboru produktów rafinowanych.

Paliwa w Europie drożeją w obliczu embarga
Obowiązujące od 5 grudnia 2022 r. embargo na ropę dostarczaną drogą morską z Rosji nie ma jeszcze dużego wpływu na ceny, bo - jak donosi włoski dziennik - generalnie ropy na rynku było pod dostatkiem. Inaczej sprawa się ma z paliwami gotowymi. W ciągu ostatnich 20-25 lat produkcja paliw malała w całej Europie, ponieważ zniechęcono firmy do inwestowania w sektor ze względów ekologicznych.

Do tej pory Rosja eksportowała dziennie do 3 mln baryłek rafinowanych i częściowo przetworzonych surowców, w tym co najmniej 1 mln baryłek różnych gatunków paliwa. UE była dla Rosji głównym rynkiem zbytu. Kolejnymi najważniejszymi dostawcami surowców i paliw do UE po Rosji są USA i Turcja, a także kraje Bliskiego Wschodu i Indie. Podobnie jak w przypadku gazu, ceny rosyjskich paliw zawsze były konkurencyjne, co pozwalało europejskim firmom na obniżanie kosztów produkcji.