Norwegia spodziewa się skoku wydobycia ropy i gazu

Oczekuje się, że wydobycie ropy w Norwegii wzrośnie w tym roku o 6,9 proc., ponieważ rośnie wydobycie z ogromnego złoża Johan Sverdrup.

Norwegia spodziewa się skoku wydobycia ropy i gazu
Produkcja ropy naftowej i innych płynów naftowych, takich jak kondensat, prawdopodobnie wzrośnie do 2,02 miliona baryłek dziennie w 2023 roku z 1,89 miliona w zeszłym roku, wynika z prognoz Norweskiej Dyrekcji Ropy Naftowej (NPD).

W zeszłym roku Norwegia wyprzedziła Rosję i stała się największym dostawcą gazu do Europy, a Equinor przejął rolę głównego eksportera po tym jak rosyjski Gazprom odciął dostawy większości gazu, od którego wcześniej Europa była zależna.

NPD podała w oświadczeniu, że oczekuje się, że inwestycje producentów ropy i gazu, w tym na poszukiwania, wzrosną w tym roku do 189 miliardów koron norweskich (19,1 miliarda USD) i osiągną szczyt na poziomie 202 miliardów koron w 2025 roku, w porównaniu z 172 miliardami koron w 2022 roku.

Łączny wolumen ropy i gazu wzrośnie w Norwegii do 4,12 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w 2023 r., w porównaniu ze wstępnymi 3,99 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w ubiegłym roku.

Przewiduje się, że produkcja Norwegii będzie nadal rosła w nadchodzących latach, osiągając najwyższy od dwóch dekad poziom 4,3 mln baryłek w 2025 r., nieco mniej niż rekordowe 4,54 mln baryłek wyprodukowanych w 2004 r.
Słowa kluczowe:
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy