Shell spodziewa się straty

Koncern energetyczny Shell spodziewa się, że w ostatnim kwartale 2022 r. poniesie około 2,4 mld USD straty związanej z nałożeniem podatków na nadwyżki zysków firm energetycznych w Wielkiej Brytanii i UE - poinformowało biuro prasowe firmy.

Shell spodziewa się straty
W komunikacie podano, że Shell oczekuje, iż straty za czwarty kwartał 2022 r. będą związane z niedawno ogłoszonymi dodatkowymi podatkami w UE (składka solidarnościowa) i zwiększonym podatkiem dochodowym w Wielkiej Brytanii.

Wcześniej, w swoim raporcie finansowym za trzeci kwartał, Shell informował, że poniósł stratę w wysokości 361 mln USD w związku z podatkiem od nadmiernych zysków.

W listopadzie brytyjski minister skarbu Jeremy Hunt zapowiedział przedłużenie podatku od nadmiernych zysków dla firm naftowych i gazowych w kraju do 2028 r. oraz podwyższenie jego stawki z 25 proc. do 35 proc. od 1 stycznia 2023 r. Ponadto zapowiedział, że ten sam 45 proc. podatek będzie dotyczył sektora elektroenergetycznego ze względu na ogromne zyski firm przy rosnących cenach ropy i gazu.
Słowa kluczowe:
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu