Shell Franczyza

Diesel w centrum uwagi

Czeka nas kryzys na rynku oleju napędowego. Problemy z dostawami tego paliwa dotykają zarówno Europy, jak i Stanów Zjednoczonych, a w Polsce od stycznia 2023 r. po tym jak wygaśnie tarcza antyinflacyjna dotycząca VAT-u, litr oleju napędowego może kosztować 9 zł.

Diesel w centrum uwagi
Jak podała agencja Bloomberg zapasy destylatów, w tym oleju napędowego oraz opałowego w USA są na najniższym poziomie od czterech dekad o tej porze roku. Nie lepiej jest w Europie Zachodniej, gdzie prognozy mówią o sięgnięciu minimum w tym miesiącu i kolejnych spadkach do marca. W rezultacie ceny tych paliw rosną. Według Bloomberga na rynku spot w nowojorskim porcie cena wzrosła w tym roku o 50 proc. do 4,9 USD za galon. W Europie kontrakty na diesel są nawet o 40 USD droższe od tych na ropę, podczas gdy średnia dla tego paliwa wynosiła 12 USD.

Dario Scaffardi, były szef włoskiej firmy naftowej Saras uważa, że mamy do czynienia obecnie z największym kryzysem na rynku diesla. W USA na wschodnim wybrzeżu wprowadzono już procedury awaryjne łącznie z racjonowaniem oleju opałowego, choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna.

Jak wyjaśnia dziś „Puls Biznesu” niedobory na rynku mają kilka przyczyn. Biorą się z niewystarczających mocy produkcyjnych rafinerii, są pokłosiem pandemii, zmniejszeniem inwestycji w rafineriach i odchodzeniem od oleju napędowego jako paliwa transportowego. W Europie dodatkowo sytuację pogarszają problemy z regularnymi dostawami ropy oraz strajki w rafineriach, a na to wszystko trzeba nałożyć wpływ sankcji na rosyjską ropę i paliwa.

Cytowany przez „Puls Biznesu” dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl wyjaśnia, że problemy z dieslem mają charakter strukturalny i to nie jest tylko polska specyfika. Paliwo to było w 40 proc. sprowadzane do Polski z zagranicy, w przewadze z Rosji i w momencie kiedy dostaw tych zabraknie, trzeba będzie się liczyć z podwyżkami cen tego paliwa. Dodatkowo po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwa ponownie wyniesie 23 proc. (obecnie 8 proc.) cena za litr oleju napędowego wzrośnie o 1,1 zł w przypadku oleju napędowego, a 90 gr dla benzyny.

Więcej o problemach rynku oleju napędowego można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.O problemach i zmianach w branży paliw w roku 2022 oraz ich możliwych konsekwencjach dla gospodarki w roku 2023 piszemy więcej w „Raporcie – Polski Rynek Paliw 2021-2022”

Więcej w kategorii

TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok
TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok
Francuski koncern naftowy podwoił swój zysk netto w 2022 r. do rekordowego poziomu 36,2 mld USD i ogłosił wzrost dywidend i wykupu akcji po najlepszych rocznych wynikach firmy w historii. Spółka ma także gotowość do obniżenia cen paliw na francuskich stacjach.
Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu
Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu
Światowe ceny ropy mogą wzrosnąć do około 100 USD za baryłkę w drugiej połowie tego roku, ponieważ popyt w Chinach ożywia się, a podaż pozostaje ograniczona - powiedział w środę irański przedstawiciel OPEC, Afshin Javan.
Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto
Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto
Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor ASA osiągnął w IV kwartale 2022 roku zysk netto w wysokości 7,9 mld dolarów wobec 3,37 mld USD w tym samym okresie 2021 roku. Spółka zdecydowała o zwiększeniu dywidendy i programu skupu akcji własnych.
USA wyprodukują więcej ropy
USA wyprodukują więcej ropy
Departament Energii USA podniósł prognozę wydobycia ropy naftowej w kraju na 2023 rok z 12,41 mln bbl/d do 12,49 mln bbl/d. – podano w miesięcznej prognozie.
Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy
Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy
Zachodnie sankcje antyrosyjskie tworzą równoległy rynek ropy - twierdzi francuski dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne.
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ograniczenia w dostawach energii we Francji
Ogólnokrajowy strajk przeciwko planowanym reformom emerytalnym ograniczył we wtorek dostawy prądu we Francji i zakłócił dostawy paliw z rafinerii.
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Aramco Trading zwiększa handel ropą i paliwami
Saudi Aramco i inni producenci ropy z Bliskiego Wschodu zintensyfikowali swoją działalność handlową aby zwiększyć dochody po załamaniu cen ropy w 2014 roku. Aramco Trading poinformowało we wtorek, że jego dzienny wolumen handlowy wynosi już 6 mln baryłek ropy naftowej i produktów paliwowych.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Orlen Południe zainwestuje w instalację odsiarczania biogazu

Orlen Południe zainwestuje w instalację odsiarczania biogazu

Nowa instalacja ma pozwolić na oczyszczanie biogazu ze ścieków przemysłowych, pochodzących z procesów produkcji biodiesla i oczyszczania gliceryny.

Puste faktury i transakcje łańcuchowe

Puste faktury i transakcje łańcuchowe

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie w ostatnich dniach poinformowała o dwóch zakończonych sprawach dotyczących paliw płynnych. Pierwsza z nich dotyczyła sprawy przedsiębiorcy odliczającego VAT z tzw. ‘’pustych faktur’’, a druga transakcji łańcuchowych związanych z obrotem paliwem. W obu przypadkach przedsiębiorcy muszą zwrócić odliczony podatek VAT.

Orlen obniża cenę oleju napędowego

Orlen obniża cenę oleju napędowego

We wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr.

Ceny maksymalne na paliwa?

Ceny maksymalne na paliwa?

W sondażu przeprowadzonym przez agencję IBRiS dla Radia ZET pytano Polaków w jakich obszarach państwo powinno wpływać na ceny usług lub produktów.

Fałszywe faktury ze stacji paliw

Fałszywe faktury ze stacji paliw

Pracownica stacji paliw w Bełchatowie usłyszała 117 zarzutów o wystawianie nierzetelnych faktur za paliwo. Straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły ponad 2 mln złotych.

Embargo na diesla z Rosji bez konsekwencji dla krajowego rynku paliw

Embargo na diesla z Rosji bez konsekwencji dla krajowego rynku paliw

W ocenia wiceprezesa PERN Rafała Milanda polscy importerzy paliw byli przygotowani na embargo na paliwa z Rosji, które weszło w życie w niedzielę, 5 lutego. Podczas konferencji EEC Trends w Warszawie podkreślił że ‘’embargo weszło w życie i nic się nie dzieje’’.