Kontenery Ad-Blue SWIMER

Łupkowe inwestycje w Vaca Muerta

Argentyna zacieśnia umowę ze związkami zawodowymi i firmami energetycznymi, aby przyciągnąć zainteresowanie inwestorów uruchomieniem w Vaca Muerta w Patagonii, jednego z największych złóż łupkowych na świecie.

Łupkowe inwestycje w Vaca Muerta
Argentyna posiada drugie co do wielkości złoża gazu łupkowego na świecie (ponad 22 mld m sześc.) zlokalizowane w czterech basenach, z czego w szczególności olbrzymie pole gazowe Vaca Muerta w basenie Neuquen przy granicy z Chile.

Argentyna inwestycjami w Vaca Muerta chce zainteresować takich potentatów jak Chevron  czy Exxon Mobil. Złoża są perspektywiczne, ale na razie jednak głównym problemem tamtejszej formacji łupkowej jest jednak jej rozległość, która jest porównywalna z obszarem Belgii, oraz fakt, iż jest w większości niezbadane, głównie ze względu na wysokie koszty produkcji i brak elastyczności ze strony pracowników.

Szacuje się, że aby w pełni uruchomić potencjał argentyńskich skał łupkowych, potrzebne są inwestycje rzędu 200 mld USD. Na zachętę, początkowo Argentyna chce subsydiować gaz wydobywany z tych złóż.