Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

KE zaproponuje wytyczne, a nie nowe przepisy

polskielupki.pl
2014-01-14 / 09:45
KE zaproponuje wytyczne, a nie nowe przepisy

Jak poinformował wczoraj po południu PAP, nie będzie nowych przepisów prawa dotyczących poszukiwań i wydobycia gazu z łupków na terenie UE. Ze strony Komisji Europejskiej możemy liczyć jedynie na rekomendacje oraz strategiczne wytyczne w tym obszarze.

Publikacja propozycji KE ma zostać przedstawiona 22 stycznia br. i będzie zawierać "minimalne zasady" dla poszukiwań i wydobycia gazu z łupków metodą szczelinowania hydraulicznego. 

W projekcie dokumentów, do których dotarł PAP, KE wskazuje, że choć kraje UE mają prawo określać warunki wydobywania krajowych zasobów, to jednak metoda szczelinowania hydraulicznego wiąże się z określonymi wyzwaniami dla ochrony zdrowia i środowiska.

Cytowany przez PAP, europoseł Bogusław Sonik z PO, stwierdził, że to dla Polski pozytywny obrót spraw. W jego ocenie przyjęte zostaną tylko „złote zasady i respektowanie najwyższych standardów".

KE w swoich rekomendacjach zaleca m.in. współpracę pomiędzy państwami członkowskimi podczas udzielania pozwoleń na prace wydobywcze, wymianę informacji o stosowanych praktykach, a także o potrzebie zapewniania finansowych gwarancji przez operatów jeszcze przed przystąpieniem do szczelinowania.

Rekomendacje zawierają również szereg zaleceń w zakresie informowania opinii publicznej.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.