Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pomorze "za" gazem łupkowym

Z badania przeprowadzonego w styczniu przez PBS Sopot na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wynika, że 75 procent mieszkańców Pomorza popiera działania związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego.

Pomorze "za" gazem łupkowym
W Polsce poparcie dla gazu z łupków wynosi średnio zaledwie 53 procent.

Badanie opinii mieszkańców Pomorza wykonano na zlecenie PGNiG. Natomiast badanie wśród przedstawicieli samorządów, organizacji partnerskich samorządów i firm, które mają koncesje na poszukiwanie gazu na Pomorzu, zostało przeprowadzone przez urząd marszałkowski woj. pomorskiego i opracowane przez PBS – informuje portal stooq.pl.

W badaniu uczestniczyły 63 gminy z woj. pomorskiego oraz 14 organizacji partnerskich, głównie nadleśnictw i 9 firm, które mają koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorza.

Zgodnie z wynikami badania - 10 proc. Pomorzan nie interesuje się gazem łupkowym (w Polsce - ok. 25 proc.). Na Pomorzu 97 proc. pytanych samorządów i organizacji partnerskich (głównie nadleśnictw) oraz 75 proc. mieszkańców popiera wydobycie gazu z łupków. 40 proc. mieszkańców woj. pomorskiego obawia się zanieczyszczenia przy tym środowiska naturalnego (21 proc. samorządów). Ok. 80 proc. ankietowanych zarówno wśród mieszkańców, jak i samorządów wiąże nadzieje związane z powstaniem nowych miejsc pracy i wzrostem poziomu życia mieszkańców dzięki łupkom.