Kontenery Ad-Blue SWIMER

Jak wyglądał rok 2013 na rynku paliw w Polsce?

O ocenę ostatnich dwunastu miesięcy poprosiliśmy osoby zarządzające firmami z branży.

Jak wyglądał rok 2013 na rynku paliw w Polsce?
Apexim AB
Sebastian Witecki
Dyrektor Zarządzający
Apexim AB

Jak Państwo oceniają ubiegły rok działalności firmy? Także na tle całościowo rozumianego rynku paliw w Polsce. 

Zeszły roku był dla nas bardzo ważny pod względem biznesowym. Podjęliśmy wiele istotnych decyzji związanych ze strategią funkcjonowania i rozwojem działalności. Najtrudniejszym zadaniem była odbudowa rynku po nowym otwarciu firmy związanym ze zmianą właściciela. Zrealizowaliśmy także dwie ważne inwestycje w modernizację stacji paliw w Krzymowie i Żaganiu. Pod koniec roku sfinalizowaliśmy umowę franczyzową z BP Europe SE, w efekcie której w Suchej Górnej otworzyliśmy stację paliw pod brandem BP. Ponadto dokonaliśmy zmian w identyfikacji wizualnej firmy, odświeżyliśmy logo, stronę www, a także dokonaliśmy znaczących zmian w programie lojalnościowym przeznaczonym dla naszych stałych Klientów wprowadzając nowoczesne karty INTEGRA. W zeszłym roku nasza firma otrzymała też szereg nagród, z których jesteśmy niezwykle dumni. Zostaliśmy uznani za Solidnego Pracodawcę, Dynamiczną Firmę i Rzetelną Firmę. Fundacja Mam Marzenie uhonorowała nas za działalność charytatywną i realizację marzeń dzieci mieszkających w naszym regionie wraz z założoną przez nas Grupą OPP „Pomoc potrzebującym im. Adama Baranowskiego”. 

Jaka jest prognoza dla firmy na rok bieżący? A jaka jest Państwa prognoza dla całego rynku paliwowego na ten rok? 

W bieżącym roku będziemy realizować przyjętą w 2013 r. strategię rozwoju. Obecnie jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji umowy na prowadzenie 2 miejskich stacji paliw pod brandem jednego z koncernów paliwowych. Postawiliśmy też mocno na magazynowanie paliw oraz tworzenie obowiązkowych zapasów paliw poprzez rozwój bazy paliw w Mirostowicach Dolnych i sprzedaż biletów. Planujemy także sukcesywnie rozszerzać ofertę usług dostępnych na naszych stacjach. Niebawem otworzymy bar restauracyjny z kuchnią polską na stacji prowadzonej pod brandem BP w Suchej Górnej, a w dalszej kolejności 2 myjnie automatyczne na stacjach sieci Apexim AB. Będziemy też w dalszym ciągu budować lojalność klientów sieci Apexim AB, między innymi poprzez rozbudowę programu lojalnościowego INTEGRA Club, do którego wprowadzamy nagradzanie punktami za zakupy w naszych sklepach oraz możliwość wymiany zgromadzonych punktów na paliwo.   BP Europa SE
Piotr Pyrich 
Dyrektor Generalny 
BP Europa SE, Oddział w Polsce 

Jak oceniają Państwo z perspektywy firmy i całej branży ubiegły rok? Czego możemy spodziewać się w roku 2014? 

BP rok 2013 z pewnością może zaliczyć do udanych. Mimo nie do końca sprzyjających warunków makroekonomicznych, udało nam się zrealizować zakładane plany, co pozwala z optymizmem patrzeć na nowe zadania, jakie czekają nas w kolejnych miesiącach.  

W minionym roku sieć naszych stacji powiększyła się o ponad 20  obiektów, w tym o stacje przyautostradowe w Jagłowicach (woj. lubuskie) i dwie w Markuszowie przy drodze ekspressowej S17.Na kolejnych stacjach partnerskich otwieraliśmy kawiarenki Wild Bean Cafe – to kontynuacja trwającego od 2011 roku procesuWażnym wydarzeniem dla naszej firmy było, zawarte w czerwcu, porozumienie o utworzeniu spółki joint-venture LOTOS-Air BP, która będzie zarządzać dostawami, logistyką i sprzedażą paliwa lotniczego w Polsce, gdzie sprzedaż paliwa lotniczego rośnie najszybciej w Europie. To dla nowej spółki, która będzie prowadzić działalność na lotniskach w Gdańsku, Warszawie i Krakowie, duże wyzwanie, ale i ogromna szansa. Miło mi poinformować, że od nowego roku stanowisko Dyrektora Zarządzającego oraz Wiceprzewodniczącej Zarządu nowej spółki zajmuje wieloletni pracownik BP, nasza koleżanka  Adrianna Skoracka. 

W październiku ubiegłego roku dział kart paliwowych BP przedstawił naszym klientom biznesowym nowe rozwiązanie w zakresie telematyki, czyli BP FleetMove. Dzięki zwiększonemu bezpieczeństwu oraz kontroli wydatków rozwiązanie to wpłynie na obniżenie kosztów firmy związanych z utrzymaniem floty samochodów.  

Z dumą możemy również powiedzieć, że wydłużyła się lista naszych nagród i wyróżnień: w konkursie Stacja Benzynowa Roku 2013 zwyciężyła stacja Port Świecko w Słubicach, która jednocześnie została laureatem w kategorii „partnerska stacja benzynowa koncernu paliwowego”, a Stacja BP  „Orzeł” laureatem w kategorii „stacja benzynowa koncernu paliwowego w segmencie premium”. Doceniono również naszą ofertę flotową – karta BP PLUS już po raz kolejny została uznana za produkt flotowy roku i wyróżniona jako najlepszy produkt dla biznesu.   

W tej beczce miodu nie zabrakło oczywiście łyżki dziegciu – rok 2013 był kolejnym, w którym cała branża paliwowa musiała się zmagać z wieloma problemami ograniczającymi możliwość dynamicznego rozwoju. 

Niewątpliwie największym problemem są nielegalni sprzedawcy paliwa, których działalność jest zaprzeczeniem uczciwej konkurencji. Warto w tym miejscu podkreślić, że istnienie szarej strefy to problem nie tylko branży.Z tytułu nieodprowadzonych podatków, akcyzy i VAT-u, miliardy złotych traci również budżet państwa. Skutki nielegalnej działalności mogą również odczuwać klienci, którzy – często nieświadomie – wlewają do baku pochodzące z przemytu paliwo, niepodlegające żadnej kontroli jakości.  

Tę sytuację mogą zmienić jedynie konsekwentne wspólne działania branży i organów państwa.  

O tym, że taka współpraca przynosi pozytywne skutki mogliśmy się przekonać w minionym roku, w którym udało się zakończyć proces wprowadzenia zmian prawnych umożliwiających polskim kierowcom samodzielne tankowanie autogazu. 

Liczę na to, że nowy rok przyniesie równie pozytywne rozwiązania innych branżowych problemów, takich jak zbyt wysokie opłaty związane z akceptowaniem kart kredytowych i płatniczych, koszty dodatkowania biopaliw czy systemu utrzymywania zapasów obowiązkowych, a także zbyt duże oczekiwania stawiane operatorom zainteresowanym inwestowaniem w infrastrukturę przy autostradach.  

Mam też nadzieję, że  rok 2014 okaże się ciekawy, zarówno dla BP, jak i całej branży.  


Grupa LOTOS S.A.
Paweł Olechnowicz
Prezes Zarządu
Grupa LOTOS S.A. 

Jak Grupa Lotos ocenia mijający rok działalności firmy? Który z sukcesów ma lub będzie bę miał w przyszłości największe znaczenia tak dla GL, jak i sytuacji rynkowej w kraju?

Rok 2013 był bardzo udany pod względem budowy wartości LOTOSU. Spółka zainicjowała i zrealizowała wiele projektów, w wyjątkowo trudnym otoczeniu makroekonomicznym, co daje dodatkowy powód do satysfakcji. Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że konsekwentnie realizujemy strategię wzrostu wartości spółki z korzyścią dla naszych akcjonariuszy. Miniony rok to przede wszystkim ogromne zaangażowanie w rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia. Zakup udziałów w norweskich koncesjach, stabilna produkcja na Litwie, ale przede wszystkim realizacja szeregu projektów poszukiwawczo-wydobywczych w Polsce, z jednej strony zbliża nas do celu strategicznego – wydobycia 1,2 mln ton węglowodorów do 2015 roku. Z drugiej wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i daje naszej gospodarce dodatkowy impuls do dalszego rozwoju. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że zarządzamy jedną z najnowocześniejszych rafinerii na świecie, co potwierdził ubiegłoroczny raport Solomona – cenionej na całym świecie amerykańskiej firmy consultingowej, która działa w branży naftowej.    

Jakie są perspektywy rozwojowe (cele) Grupy Lotos w roku 2014?

W tym roku będziemy nadal kontynuować program „Efektywność i Rozwój 2013-15”, który pozwoli skutecznie zoptymalizować strukturę LOTOSU i zapewni dynamiczny rozwój podstawowym biznesom. W tym zakresie skupimy się m.in. na intensyfikacji prac poszukiwawczo-wydobywczych (w kraju i za granicą, na morzu i lądzie) oraz dalszym wzroście efektywności produkcyjnej gdańskiej rafinerii. Najważniejszy pozostaje dla nas jednak rynek i nasi klienci. Na koniec ubiegłego roku dysponowaliśmy siecią blisko 440 stacji i udziałem w rynku detalicznym na poziomie ok. 8,5%. W tym roku planujemy dalszą ekspansję zarówno na rynku detalicznym, jak i hurtowym. Dodatkowo poprzez spółkę LOTOS Air BP Polska będziemy jeszcze mocniej obecni na rynku paliw lotniczych, a dzięki LOTOS Oil i LOTOS Asfalt na krajowym i zagranicznym rynku olejów, smarów i asfaltów drogowych.  Więcej w kategorii

Polska importuje ropę gatunku Murban
Polska importuje ropę gatunku Murban
Polska w sierpniu po raz pierwszy zaimportowała ładunek ropy Murban z Abu Dhabi, wynika z danych Refinitiv Eikon. Jak podała agencja Reutera, Polska szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych - spółka Unimot, opublikowała szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2022 r. W komunikacie prasowym podano, że według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA za miniony kwartał była dużo wyższa od wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego.
KOWR nie skorzystał z prawa nabycia akcji połączeniowych PKN Orlen
KOWR nie skorzystał z prawa nabycia akcji połączeniowych PKN Orlen
PKN Orlen poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie skorzystał z prawa nabycia akcji emisji połączeniowej PKN Orlen skierowanej do akcjonariuszy Grupy Lotos.
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z giełdowego obrotu
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z giełdowego obrotu
Akcje Lotosu zostaną wykluczone z obrotu na GPW w piątek, 12 sierpnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w uchwale zarządu.
Ekopol zwiększył przychody w II kwartale
Ekopol zwiększył przychody w II kwartale
Dostawca technologii do zarządzania gospodarką paliwową przedsiębiorstw - Ekopol Górnośląski Holding opublikował wyniki za II kwartał 2022 r. Spółka podała, że przychody ze sprzedaży wzrosły o 84 proc. rdr., osiągając tym samym wartość 100 mln PLN.
Poszukiwany dostawca przekąsek
Poszukiwany dostawca przekąsek
Stacje paliw już od dawna stały się miejscem, gdzie intuicyjnie kupujemy kawę i popularne hot-dogi. PKN Orlen ogłosił, że obecnie szuka dostawców zapiekanek do sprzedaży pod marką własną koncernu.
Polska celem paliwowej turystyki
Polska celem paliwowej turystyki
Stacje paliw przy granicy z Czechami i Słowacją przeżywają oblężenie. Czesi i Słowacy masowo tankują paliwo w Polsce, bowiem na jednym baku mogą oszczędzić przynajmniej kilkadziesiąt złotych.
Rebranding przejmowanych przez Orlen stacji do przełomu 2022 i 2023 roku
Rebranding przejmowanych przez Orlen stacji do przełomu 2022 i 2023 roku
PKN Orlen planuje zakończenie rebrandingu około 250 stacji na Węgrzech i w Słowacji oraz ok. 100 stacji Grupy Lotos w Polsce do przełomu 2022 i 2023 roku.
Maleje popyt na paliwa, podaż będzie powoli wzrastać
Maleje popyt na paliwa, podaż będzie powoli wzrastać
W piątek główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski powiedział, że koncern od trzech kwartałów obserwuje wysokie ceny paliw. Jego zdaniem, patrząc na spadające marże koncernu, widoczny jest już spadek popytu na paliwa.
Dopłaty do paliw i rekompensaty za ograniczenie wzrostu cen ciepła
Dopłaty do paliw i rekompensaty za ograniczenie wzrostu cen ciepła
Rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG – poinformowała w piątek minister klimatu Anna Moskwa.
Ukradli paliwo o wartości co najmniej 20 tys. zł
Ukradli paliwo o wartości co najmniej 20 tys. zł
Działająca na terenie województwa łódzkiego para, trudniąca się kradzieżami paliw ze stacji została zatrzymana przez zduńskowolskich kryminalnych i funkcjonariuszy KWP w Łodzi. Złodzieje usłyszeli już wiele zarzutów na kwotę ponad 20 tysięcy złotych. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pozostałe aktualności

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari odmówił zgody na sprzedaż przez Exxon Mobil lokalnych aktywów na płytkich wodach przybrzeżnych firmie Seplat, podały źródła w czwartek.
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy spadła poniżej 42 koron (ok. 8,08 zł). Tydzień temu była wyższa o 2,42 korony. Cena oleju napędowego spadła do najniższego poziomu od pierwszego weekendu marca.
Lukoil przejmuje udziały od Eni
Lukoil przejmuje udziały od Eni
Lukoil nabył Eni-Nefto od Eni International. Firma specjalizuje się w sprzedaży środków smarnych. Przejmowana spółka zarejestrowana w Moskwie zajmuje się również handlem paliwami na stacjach, sprzedażą hurtową części i akcesoriów samochodowych.
Exxon przyspiesza w obszarze handlu
Exxon przyspiesza w obszarze handlu
Amerykański koncern naftowo-gazowy Exxon Mobil aktywnie zwiększa swoją działalność handlową na świecie, w obliczu utrzymujących się wysokich cen swoich produktów.
W ostatnich latach Unipetrol zmniejszył swoją zależność od rosyjskiej ropy poniżej 50 proc.
W ostatnich latach Unipetrol zmniejszył swoją zależność od rosyjskiej ropy poniżej 50 proc.
Orlen Unipetrol, zarządzający rafineriami w Litvinovie i Kralupach w Czechach, w ostatnich latach zmniejszył swoją zależność od rosyjskiej ropy poniżej 50 proc. Dwie dekady temu było to ok. 80 proc.
Stawki frachtu tankowców z USA do Europy najwyższe od 2 lat
Stawki frachtu tankowców z USA do Europy najwyższe od 2 lat
Koszty transportu średniej wielkości tankowców przewożących ropę z Zatoki Meksykańskiej do Europy wzrosły i są najwyższe od początku pandemii, informuje agencja Bloomberg.