Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

EURO 2012 na stacjach paliw

Zbliżająca się inauguracja Euro 2012 powoduje wzrost nadziei na większy obrót handlowy firm z rozmaitych sektorów gospodarki, daje również szansę właścicielom stacji paliw. Możliwe jednak, że obcokrajowcy będą szukali tylko znajomej oferty pod znajomym logo, co zniweczy plany zarobkowe drobnych przedsiębiorców. Możliwe również, iż szansa stworzona przez jedną z największych tegorocznych imprez masowych zostanie zaprzepaszczona. Sprawdzamy, jak bardzo w przygotowania do obsługi kibiców piłkarskich zaangażowały się sieci stacyjne w Polsce.

EURO 2012 na stacjach paliw

Zdecydowanie najwcześniejszą i najszerzej zakrojoną kampanię zainicjował lider rynku, PKN ORLEN. Według koncepcji Zarządu orlenowska sieć stacji będzie ważnym elementem systemu obsługi gości przemieszczających się po polskich drogach podczas zbliżającego się święta futbolu. Dlatego dołożono starań by odwiedzane obiekty stały się “wizytówką polskiego standardu usług i produktów, a także polskiej gościnności”. Marek Balawajder, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen podsumował dokonania następująco: - Przygotowaliśmy szereg udogodnień, dzięki którym zapewnimy podróżującym pasażerom, klientom PKN Orlen, komfort podróży. Mamy także szereg atrakcji promocyjnych, by wnieść również odrobinę pozytywnych emocji.  Słowa te dotyczyły rozpoczętej pod koniec kwietnia akcji promocyjnej pod hasłem „Przyjmij piłkę!”. Podczas jej trwania nagradzani są klienci ponad 1100 stacji działających pod marką Orlen w całej Polsce. Dla nich również przeznaczono pakiet piłek nożnych “Puma” oraz unikalnych futbolowych piłek kolekcjonerskich przygotowanych na wyłączność koncernu. Dodatkowo, w ofercie Programu Vitay dostępna  jest specjalna kolekcja innych sportowych produktów tej marki - plecaków, koszulek i czapek. Zmotoryzowanym fanom oferowane są akcesoria z kolekcji tzw. niezbędnego wyposażenia kibica. Na głównych obiektach sieci Orlen w całym kraju pojawiły się już specjalne oferty akcesoriów w biało-czerwonych barwach.
Poza tym Mistrzostwa Europy mają być “okazją do przeprowadzenia po raz pierwszy w historii Grupy ORLEN akcji integrującej klientów dokonujących zakupów na stacjach Koncernu działających pod różnymi markami”. Przygotowano więc bonusy dla klientów czeskich stacji Benzina jak i niemieckich stacji Star. W obiektach obu sieci będzie można pozyskać specjalny kupon z nagrodami. Przybywający do Polski mogą go realizować tankując na stacjach sieci Orlen i Bliska w czasie trwania piłkarskiej imprezy. Wprowadzono także kilka miłych technicznych udogodnień: na wybranych stacjach płacący mają np. możliwość wyboru waluty transakcji. Wzmożonemu ruchowi handlowemu na stacjach sprostać mają powiększone obsady personelu w miejscach, gdzie będą rozgrywane spotkania piłkarskie mistrzostw Tak będzie również na trasach komunikacyjnych, gdzie ruch może być większy niż zazwyczaj.

Znacznie ostrożniej, ale również aktywnie, podchodzi do sprawy wzmożonej liczby klientów Oddział BP w Polsce. Bogdan Kucharski, jego dyrektor generalny podkreśla złożoność zjawiska, także w aspekcie czasowym. Od połowy maja do początku lipca dostrzegalny będzie wzmożony ruch w Polsce, przyjedzie więcej turystów i więcej kibiców – wielu z nich swoimi samochodami. Dlatego – w jego przekonaniu - cała branża może liczyć na ożywienie sprzedaży. Będzie to jednak efekt krótkoterminowy. Dlatego trzeba należycie się przygotować, by dobrze wykorzystać szczyt operacyjny, szczyt sprzedaży. - Moim zdaniem, sukces końcowy determinuje przede wszystkim dobra lokalizacja stacji, więc nie będzie tak, że skorzysta cała branża. Skorzystają tyko ci operatorzy, którzy będą tam, gdzie kibice będą ich potrzebować. Po drugie, na imprezie skorzystają ci, którzy będą do tego po prostu dobrze przygotowani. Swoje przygotowanie BP oparło zarówno na należytym przeszkoleniu personelu, jak i przemyślanym planie aprowizacji placówek (zgromadzono solidne i łatwo mobilne zapasy). Całość akcji handlowej wspiera system dyżurów i zróżnicowana oferta handlowa – zarówno produktów sklepowych jak i gadżetów dla kibiców. Z informacji prasowych wynika, iż BP oraz Castrol przygotowały dla zmotoryzowanych specjalne infokioski. Będą one pracowały na trzydziestu wybranych stacjach BP położonych przy trasach prowadzących do stadionów w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Urządzenia te mogą być pomocą nie tylko dla fanów futbolu, choć dla nich głównie zostały zaprojektowane. Korzystanie z infokiosków pomoże w ustaleniu bezpiecznej drogi do stadionu oraz sprawdzeniu najświeższych informacji z aren piłkarskich. Urządzenia podpowiedzą, jak przygotować auto  do długiej podróży - jak zadbać o bezpieczeństwo i jak dobrać olej, a także gdzie zaparkować i jak dotrzeć do Stref Kibica. Znajdą się tam również informacje o promocjach i lokalizatory stacji BP. Infokioski oferują możliwość zapoznania się z kalkulatorem Castrol Edge, obliczającym danej drużynie szanse na zwycięstwo w konkretnych meczach. W innej wersji program Castrol Index wylicza, który zawodnik jest w stanie dać sukces końcowy swojej reprezentacji. Wiele wskazuje na to, że infokioski mają szansę stać się największym hitem wśród kibiców tegorocznych igrzysk.
Mariusz Machajewski, w-ce prezes zarządu i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy LOTOS w rozmowie z portalem przyznał, iż koncern nie podjął specjalnych zabiegów o pozyskanie podróżujących kibiców. Wskazał, iż niezależnie od potencjalnie zwiększonej liczby podróżujących, stacje sieci Lotos ukierunkowane są przede wszystkim na obsługę swoich stałych klientów. Z informacji uzyskanych w biurze spółki wynika, iż personel stacyjny przeszkolono na wypadek sytuacji kryzysowych oraz procedur działania w uciążliwych czy stresogennych warunkach. Za ukłon w stronę kibica można uznać ofertę też nagród programu konsumenckiego sieci Lotos - “Mistrzowskie szklanki w programie Nawigator”. Oferta obejmuje estetyczne i ciekawe dla oka szklanki-gadżety przywodzące na myśl piłki futbolowe, bramki, but czy strój piłkarski. Oferta jest limitowana, ważna do wyczerpania zapasów i możliwa do zdobycia jedynie w programie Nawigator.
Pracownicy stacji SHELL ze szkoleniami w zakresie bezpieczeństwa mają do czynienia już na poziomie elementarnego przygotowania do zadań. Szkolenia tego rodzaju wchodzą bowiem w skład pakietu kompetencyjnego dla nowo zatrudnianych. Procedury te zostały więc jedynie odświeżone, a pracownicy uczuleni na mogące się pojawiać trudności, powiedział Marek Gawroński, rzecznik polskiej spółki koncernu. Docelowe wzmocnienie załóg na poszczególnych obiektach, jak i inne działania związane z jak najlepszą obsługą klientów podczas trwanie Euro 2012 pozostawiono w  gestii kierowników regionalnych.
Stacje STATOIL liczą na przywabienie podróżujących kibiców specjalną atrakcją gastronomiczną. Uwagę   zmotoryzowanych klientów zwrócić mają reklamy (i spot reklamowy w tv) z hasłem: “Apetyt kibica dobrze współgra z Hot Dogiem XXL”. Jak zapewniła Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy s-ki Statoil Poland, wszystkie stacje są w gotowości. Obsada reaguje na bieżąco, dostosowując pracę do potrzeb “w zależności od lokalnych uwarunkowań”.
Coraz liczniejszy HUZAR dostrzegł możliwości handlowe stwarzane przez liczną grupę zmotoryzowanych kibiców. Najaktywniejszym z nich, ale także kolekcjonerom pamiątek, zaoferowano gadżety ze specjalnie  zaprojektowanej “Półki Kibica”. Klienci tej sieci mogą więc zaopatrzyć się np. w biało-czerwone szaliki, takież nakładki na lusterka, flagi, kubki i karty do gry z logo UEFA. Wszystkie są bardzo estetycznie wykonane.
Żadnych specjalnych działań nie przewidziano natomiast w ramach działalności stacji sieci MOYA. Z informacji udzielonych przez przedstawiciela biura wynika, iż obiekty działają w zwyczajowych procedurach i ze standardową ofertą handlową.
Słowa kluczowe:
Kontenery Ad-Blue SWIMER

Więcej w kategorii

Tańsze paliwo na wakacje od Orlenu
Tańsze paliwo na wakacje od Orlenu
Daniel Obajtek w piątek na Twitterze ogłosił promocję cen paliwa na wakacje. Rabat wyniesie 30 gr na litrze i będzie skierowany wyłącznie do posiadaczy aplikacji programu lojalnościowego i użytkowników kart Vitay.
Zatrzymano złodzieja ze stacji paliw
Zatrzymano złodzieja ze stacji paliw
Stacje benzynowe w Rzeszowie i okolicach od początku czerwca zgłaszały na policję kradzieże paliw. Policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który okradał obiekty w Rzeszowie i Tyczynie.
Przypadkiem ujawniono złodziei paliwa
Przypadkiem ujawniono złodziei paliwa
Piotrkowski patrol ruchu drogowego interweniował w sprawie dachowania pojazdu. Jak się na miejscu okazało, kierująca i pasażer mieli na sumieniu także kradzieże paliwa. Podano, że wkrótce oboje odpowiedzą przed sądem za te przestępstwa.
Powstanie pierwszy port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Powstanie pierwszy port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Orlen Neptun, spółka odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście.
Nowa stacja paliw w Wielkopolsce
Nowa stacja paliw w Wielkopolsce
Działa już nowa stacja paliw na terenie gminy Mosina. Obiekt funkcjonujący pod marką CEL jest zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej oraz Świerkowej w Czapurach.
Polsko-niemieckie porozumienie w sektorze rafineryjno-naftowym
Polsko-niemieckie porozumienie w sektorze rafineryjno-naftowym
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że rząd będzie finalizować porozumienie z Niemcami w sektorze rafineryjno-naftowym. Negocjacje w tej sprawie już się zakończyły.
Za niespełna miesiąc akcjonariusze PKN Orlen zdecydują o połączeniu z Grupą Lotos
Za niespełna miesiąc akcjonariusze PKN Orlen zdecydują o połączeniu z Grupą Lotos
Akcjonariusze PKN Orlen podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 21 lipca 2022 r., zdecydują o połączeniu z Grupą Lotos - wynika z projektów uchwał, jakie przedstawiła spółka.
PGNiG nie wypłaci dywidendy za 2021 r.
PGNiG nie wypłaci dywidendy za 2021 r.
Zwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) postanowiło przeznaczyć zysk za 2021 r., w kwocie 5,12 mld zł, na kapitał zapasowy.
Niebezpieczne zdarzenie na stacji paliw w Wałbrzychu
Niebezpieczne zdarzenie na stacji paliw w Wałbrzychu
Na stacji paliw na Białym Kamieniu w Wałbrzychu zauważono, że przy zbiornikach z gazem, które zamknięte są metalowym ogrodzeniem, wyrwana została ważąca ok. 2-3 kg klapa zabezpieczająca urządzenia. Służby zamknęły stację i sprawdzano czy nie doszło do rozszczelnienia zbiorników gazu.
Produkcja Grupy Lotos spadła w maju
Produkcja Grupy Lotos spadła w maju
Grupa Lotos podała, że wyprodukowała 963 tys. ton paliw i innych produktów naftowych w maju 2022 r., tj. o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej (987 tys. ton). Przerób ropy przez rafinerię w Gdańsku wyniósł w tym czasie 914 tys. ton, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
Oskarżeni w sprawie fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym
Oskarżeni w sprawie fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym
Prokuratura Krajowa podała informację, że do Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynął akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działającej grupy zorganizowanej uszczuplającej należności podatkowe z tytułu podatku VAT w fikcyjnym obrocie olejem rzepakowym.
Wodór przyniesie oszczędności
Wodór przyniesie oszczędności
Wprowadzenie technologii wodorowych w transporcie, energetyce i ciepłownictwie oraz przemyśle może dać oszczędności - w zależności od scenariusza - w wysokości od 3,5 mld euro do 7 mld euro w skali dekady po roku 2030, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
PERN zwiększa pojemności baz paliw
PERN zwiększa pojemności baz paliw
PERN poinformował, że podpisał umowy z wykonawcami i rozpoczyna realizację kolejnych pojemności na paliwa płynne. W ciągu ostatnich 3 lat, w ramach programu Megainwestycje, PERN oddał do dyspozycji Klientów aż 13 zbiorników na paliwa, a w lipcu zakończy budowę kolejnych 7.
Produkcja koksu i paliw podbiła ceny producentów
Produkcja koksu i paliw podbiła ceny producentów
We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że w maju ceny producentów wzrosły o 24,7 proc. w ujęciu rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny zwiększyły się o 1,3 proc.
Na drodze S3 już można zatankować
Na drodze S3 już można zatankować
BP Polska poinformowało na Twitterze, że zakończyło budowę nowej stacji MOP Lubin przy drodze S3.
Budowa stacji paliw w Szamotułach może się rozpocząć
Budowa stacji paliw w Szamotułach może się rozpocząć
Możliwe, że pomimo problemów związanych z udzieleniem zgody na budowę stacji paliw, inwestor będzie mógł wkrótce przystąpić do realizacji inwestycji, której sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy.
Przejęcie PGNiG możliwe jesienią
Przejęcie PGNiG możliwe jesienią
PKN Orlen w tym roku otworzy zupełnie nowy rozdział swojej działalności. Koncern przekazał, że finalizacja przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) nastąpi na przełomie września i października tego roku.
Unimot przejmie spółkę Lotos Terminale
Unimot przejmie spółkę Lotos Terminale
Grupa Unimot poinformowała w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że otrzymała informację o wydaniu przez Komisję Europejską zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos, co oznacza spełnienie się istotnego warunku nabycia przez Unimot Investments 100 proc. akcji spółki Lotos Terminale.
Orlen zapowiada obniżki cen paliw na wakacje
Orlen zapowiada obniżki cen paliw na wakacje
W poniedziałek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że koncern postara się obniżyć ceny paliw.
Grupa Lotos o zatwierdzeniu połączenia z Orlenem
Grupa Lotos o zatwierdzeniu połączenia z Orlenem
Zatwierdzanie przez Komisję Europejską połączenia koncernów naftowych w Polsce to zdaniem Lotosu ważna decyzja organu antymonopolowego gwarantująca przeprowadzenie tego procesu przy zachowaniu konkurencji na wszystkich rynkach, na których działają obie spółki.
PKN Orlen ma zgodę na przejęcie Grupy Lotos
PKN Orlen ma zgodę na przejęcie Grupy Lotos
Komisja Europejska dała zielone światło na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen i zaakceptowała nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych – podał płocki koncern w komunikacie.
Grupa Lotos podzieli się zyskiem
Grupa Lotos podzieli się zyskiem
Pomorska spółka podała, że przeznaczy 647 mln zł na wypłatę dywidendy za 2021 r., na jedną akcję przypadnie 3,5 zł brutto. Jednak warunkiem wypłaty dywidendy jest podjęcie przez walne zgromadzenia PKN Orlen i Grupy Lotos uchwał o połączeniu.
Orlen wspiera polskich producentów
Orlen wspiera polskich producentów
Na stacjach Orlenu w Polsce aż 85 proc. produktów pozapaliwowych zostało wytworzonych w Polsce. Orlen podał, że tylko od 2018 r. koncern zorganizował pięć kampanii wizerunkowych promujących świadomy wybór krajowych produktów, co przełożyło się na większe zainteresowanie asortymentem od lokalnych dostawców.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Austriacki koncern poinformował, że poczyniono znaczne postępy w zakresie alternatywnego systemu dostaw paliw na rynek – spodziewane przywrócenie do pełnego wykorzystania zakładu w Schwechat jest planowane w drugiej połowie III kwartału 2022 r.
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Brytyjski rząd wciąż „dopracowuje szczegóły” ogłoszonego w zeszłym miesiącu specjalnego podatku, który chce nałożyć na producentów ropy i gazu działających na Morzu Północnym.
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Producent ropy i gazu Hess Corp spodziewa się oddać w przyszłym miesiącu czwartą platformę wiertniczą w łupkach Bakken w Północnej Dakocie, powiedział w czwartek dyrektor generalny John Hess, co oznacza, że operatorzy dążą do większego wzrostu produkcji w kontekście bardzo wysokich cen ropy.
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.
Rumunia zaimportuje ropę i gaz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Rumunia zaimportuje ropę i gaz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Rząd w Bukareszcie zamierza sprowadzać ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) skroplony gaz ziemny (LNG) i ropę naftową w celu możliwie jak największej dywersyfikacji dostaw paliw.