XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Orlen chce pozbyć się spółki medialnej

Orlen zamierza sprzedać swoją spółkę medialną Polska Press, aby pokazać inwestorom niezależność od polityki – powiedział dla „Financial Times” prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Ireneusz Fąfara, który kieruje Orlenem od kwietnia wyjaśnił, że spółka medialna Polska Press jest dla koncernu absolutnie zbędna. Zapowiedział, że płocka firma będzie szukać inwestora, który kupi ją od niej za uczciwą cenę.

Brytyjski dziennik przypomina, że w 2020 roku Orlen przejął Polska Press, największego właściciela regionalnych gazet w Polsce, od niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau. Transakcja ta miała miejsce w kontekście obietnicy ówczesnego rządu dotyczącej repolonizacji mediów i ograniczenia zagranicznych wpływów w tym sektorze.

Prezes podkreślił, że pozbywając się ze struktur Orlenu spółki medialnej chce usunąć Orlen z listy obserwacyjnej Norwegii oraz rozwiać obawy akcjonariuszy dotyczące wpływu polityków na strategię Orlenu. Prezes wyjaśnił, że inwestorzy unikają firm zaangażowanych politycznie, ponieważ są one postrzegane jako nieprzewidywalne i ryzykowne.

W kontekście połączenia z Lotosem i sprzedaży części udziałów Saudyjczykom Fąfara stwierdził, że proces jest nieodwracalny, ale zamierza odwiedzić Rijad, aby omówić potencjalne wspólne inwestycje i przyszłą współpracę z Aramco. Przyznał również, że nie jest przekonany, czy fuzja Orlenu z Lotosem przyniosła korzyści polskiemu rynkowi energetycznemu, ale z punktu widzenia klientów, sytuacja zawsze jest bardziej komfortowa, gdy na rynku jest większa konkurencja.

Dziennik przypomniał, że w zeszłym roku zysk netto Orlenu wzrósł do 27,6 miliarda złotych (6,4 miliarda euro) z 21,5 miliarda złotych w 2022 roku, ale obawy dotyczące strategii grupy zaszkodziły cenie jej akcji, które spadły o 40 proc. za czasów prezesury Daniela Obajtka i o kolejne 6 proc. od momentu mianowania Fąfary. Orlen zakończył swoją największą transakcję w 2022 roku, przejmując Lotos i sprzedając udziały Saudi Aramco oraz stacje benzynowe MOL. Fąfara obiecał ujawnić w sierpniu "podejście do wydatków kapitałowych".

Więcej w kategorii

Jakość paliw w Polsce w 2023 roku

Jakość paliw w Polsce w 2023 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w raporcie, że choć odsetek niespełniających norm próbek paliw w 2023 roku był nieco wyższy niż w roku poprzednim, to wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.

Nowa stacja paliw w Szczecinie

Nowa stacja paliw w Szczecinie

Na terenie miasta, a dokładniej na osiedlu Krzekowo, powstanie nowa stacja paliw. Będzie to możliwe dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej w tej części miasta.

Były prezes PKN Orlen obejmuje nowe stanowisko

Były prezes PKN Orlen obejmuje nowe stanowisko

Dobrze znany w polskim środowisku energetycznym Jacek Krawiec powraca na ważne stanowisko w branży. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Polską Agencję Prasową, został nowym przewodniczącym rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN).

Watis uruchomił stację w Toruniu

Watis uruchomił stację w Toruniu

We wtorek działalność rozpoczęła pierwsza stacja marki Watis w Toruniu przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez miasto, zapłaciła za nieruchomość 2,7 mln zł.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.