MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Prokuratura bada wiele spraw dotyczących Orlenu

Prokuratura Krajowa poinformowała Polską Agencję Prasową, że w kwestii Orlenu badane są m.in. fuzja z Lotosem i zbycie 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco, podejrzenia zaniżania cen paliw oraz niegospodarności w związku z procesem połączenia z PGNiG S.A. Wątków związanych z płockim koncernem jest jednak wiele więcej.

Śledztwo, które wszczęte w styczniu 2024 r. dotyczy kwestii fuzji z Lotosem i zbycia 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco, czym miano wyrządzić PKN Orlen szkodę w wielkich rozmiarach, zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Płocku. Postępowanie obejmuje okres od początku 2018 r. do 30 listopada 2022 r. Także w Prokuraturze Okręgowej w Płocku toczy się śledztwo w sprawie podejrzenia zaniżania cen paliw, ograniczania ich dystrybucji poprzez nadużycie uprawnień i doprowadzenie do wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. To postępowanie obejmuje okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 r.

Poza tym, także w płockiej prokuraturze prowadzone jest śledztwo dotyczące nadużycia uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, które polegały na przyjęciu zawyżonych wartości wykonywanych usług w latach 2018-2019, czym wyrządzono szkodę majątkową na kwotę ponad 6 mln zł.

PAP podała, że w Warszawie Prokuratura Okręgowa prowadzi z kolei śledztwo w zakresie niegospodarności w związku z procesem połączenia PKN Orlen S.A. i PGNiG S.A., a także w sprawie niegospodarności w związku z wprowadzeniem zasad kształtowania wynagrodzeń tzn. niestosowania "ustawy kominowej".

Warszawska Prokuratura Regionalna prowadzi wraz z ABW śledztwo dotyczące "wejścia w porozumienie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika przetargu publicznego".

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przestawiła natomiast zarzuty dla byłego prezesa Orlen Trading Switzerland (OTS), spółki zależnej Orlenu. Według prokuratury, w latach 2008-2013 były prezes OTS miał działać w grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem fakturami i nadużyciami podatkowymi.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Orlen Południe planuje wybudować biogazownię

Orlen Południe planuje wybudować biogazownię

Spółka Orlen Południe ogłosiła przetarg w sprawie budowy biogazowni w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu w Jedliczu.

Grupa Unimot prezentuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku

Grupa Unimot prezentuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku

W raportowanym okresie skonsolidowana EBITDA skorygowana Grupy Unimot wyniosła 47,5 mln zł, a przychody sięgnęły 2 996 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku Grupa odnotowała skorygowaną EBITDA na poziomie 104,9 mln zł oraz przychody rzędu 3 279 mln zł.

O sprzedaży alkoholu na stacjach mogą decydować samorządy

O sprzedaży alkoholu na stacjach mogą decydować samorządy

W Toruniu od kilku lat na stacjach paliw nie można sprzedawać mocnych alkoholi, co jest skutkiem uchwały rady miasta, która otwiera furtkę także dla innych miast, ale – jak podaje „Rzeczpospolita” - samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw.

Orlen zaplanował walne zgromadzenie

Orlen zaplanował walne zgromadzenie

We wtorek zarząd Orlenu poinformował o zwołaniu na 25 czerwca 2024 r. zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki i przedstawił projekty uchwał, które dotyczą kwestii sprawozdawczych, finansowych ale także związanych z nieudzieleniem absolutorium za 2023 r. wszystkim byłym członkom zarządu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.