Shell Franczyza

Paliwa podrożeją wskutek dyrektywy ekologicznej

Polska nie spieszy się z wprowadzeniem tej dyrektywy (2023/959), ale Ministerstwo Klimatu i Środowiska do czerwca br. ma przedstawić projekt odpowiedniej ustawy. Jak czytamy w ‘’Rzeczpospolitej’’, jej wdrożenie zaowocuje znacznymi podwyżkami cen paliw.

Nawet o połowę może podrożeć węgiel, a paliwa samochodowe o 50 gr na litrze, jeśli zostanie wdrożona nowa europejska dyrektywa o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych – pisze w „Rzeczpospolitej Paweł Rochowicz. Efektem jej implementacji może być bowiem nowy podatek, podobny nieco do akcyzy, który obciąży sprzedawców paliw, gazu i węgla. Stanie się to prawdopodobnie w 2027 r.
 
Dyrektywa dotyczy rozszerzenia systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (zwanym ETS 2 – red.) na sektor transportowy i budowlany. Państwa członkowskie będą miały do wyboru nałożenie na składy węgla, stacje paliw i dostawców gazu obowiązków takich, jakie dziś mają na fabryki czy elektrociepłownie. Jako opcję proponuje się nałożenie równoważnego w skutkach podatku od tych paliw. Jak podaje dziennik, na razie resort klimatu nie ujawnia, którą opcję wybierze. Pewne jest jednak to, że skutkiem nowych obciążeń branży będzie podniesienie cen paliw. 

Cytowana przez gazetę Agnieszka Kisielewska, doradca podatkowy i partner w MDDP wyliczyła, że rozszerzenie systemu ETS2 na paliwa do napędu pojazdów i do ogrzewania przyniosłoby ich dodatkowe opodatkowanie. 

Kancelaria Parulski i Wspólnicy wyliczyła, że gdyby jako podstawę naliczania nowego podatku (o skutkach podobnych do nabywania certyfikatów emisji) przyjąć maksymalny pułap ceny 45 euro za tonę CO2, to przybliżona stawka dla oleju napędowego mogłaby wynosić 53 gr za litr (przy założeniu, że spalanie 1 litra ON oznacza 2,65 kg emisji CO2).

Więcej w kategorii

Orlen Południe planuje wybudować biogazownię

Orlen Południe planuje wybudować biogazownię

Spółka Orlen Południe ogłosiła przetarg w sprawie budowy biogazowni w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu w Jedliczu.

Grupa Unimot prezentuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku

Grupa Unimot prezentuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku

W raportowanym okresie skonsolidowana EBITDA skorygowana Grupy Unimot wyniosła 47,5 mln zł, a przychody sięgnęły 2 996 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku Grupa odnotowała skorygowaną EBITDA na poziomie 104,9 mln zł oraz przychody rzędu 3 279 mln zł.

O sprzedaży alkoholu na stacjach mogą decydować samorządy

O sprzedaży alkoholu na stacjach mogą decydować samorządy

W Toruniu od kilku lat na stacjach paliw nie można sprzedawać mocnych alkoholi, co jest skutkiem uchwały rady miasta, która otwiera furtkę także dla innych miast, ale – jak podaje „Rzeczpospolita” - samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw.

Orlen zaplanował walne zgromadzenie

Orlen zaplanował walne zgromadzenie

We wtorek zarząd Orlenu poinformował o zwołaniu na 25 czerwca 2024 r. zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki i przedstawił projekty uchwał, które dotyczą kwestii sprawozdawczych, finansowych ale także związanych z nieudzieleniem absolutorium za 2023 r. wszystkim byłym członkom zarządu.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.