Shell Franczyza

Kto zostanie prezesem Orlenu?

W tym tygodniu poznamy nowy skład zarządu paliwowo-energetycznego Orlenu – pisze na łamach „Pulsu Biznesu” Magdalena Graniszewska i dodaje, że kandydatów było wielu, ale tylko niewielka część z nich została zaproszona na rozmowy kwalifikacyjne.

Dziennik podaje, że rozmowy kwalifikacyjne rozpoczęły się 11 marca i trwały jeszcze w miniony weekend. Orlen podał, że spółki wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek. Do obsadzenia w konkursie jest zaś dziewięć stanowisk: prezesa, wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a także sześciu członków zarządu – ds. upstream (poszukiwania i wydobycie), energetyki i transformacji energetycznej, sprzedaży detalicznej, ds. korporacyjnych, ds. handlu hurtowego i logistyki oraz ds. produkcji.

Dziennik podał, że zaproszeń na rozmowę wystosowano jednak niewiele. Magdalena Graniszewska napisała, że mocnym kandydatem na stanowisko prezesa nadal jest Krzysztof Zamasz, były prezes Enei (2013-15) i były wiceprezes Tauronu (2008-12). Od 2019 r. związany jest z ciepłowniczą grupą Veolia, która w Polsce działa m.in. w Warszawie, Poznaniu i w Łodzi. Innym silnym kandydatem jest Ireneusz Fąfara, były wieloletni prezes spółki Orlenu na Litwie (w latach 2010-18) i były prezes BGK (2007-09). Od 2020 r. jest prezesem 4Cell Therapies, firmy z branży medycznej.

Dziennik ustalił, że wiceprezesem ds. finansowych może zostać  Witold Literacki, obecnie pełniący obowiązki prezesa Orlenu lub Magdalena Bartoś, doświadczona dyrektor finansowa, w przeszłości związana m.in. z PGE, Orlenem. Kandydatem na stanowisko wiceprezesa ds. strategii, jest Robert Soszyński - dawny prezes PERN-u i były wiceprezydent Warszawy. Maciej Woźniak były wiceprezes PGNiG, kandyduje natomiast na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za handel.   

„Puls Biznesu” podaje, że wśród kandydatów, jak słyszymy, jest też Anna Striżyk,  związana z Tauronem czy Zespołem Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”. Na listach kandydatów pojawia się też prawniczka Luiza Wyrębkowska, związana z Orlenem. Na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za upstream papiery złożył m.in. Jerzy Kurella, w przeszłości wiceprezes banku BGK, wiceprezes PGNiG, a także prezes Tauronu oraz Marek Karabuła, dawny prezes Nafty Polskiej oraz wiceprezes PGNiG.

Więcej w kategorii

Rząd poszukuje źródeł finansowania budżetu

Rząd poszukuje źródeł finansowania budżetu

Ministerstwo Finansów, aby zwiększyć wpływy budżetowe, może zdecydować się na podniesienie akcyzy na paliwa.

Orlen może przemodelować swój biznes

Orlen może przemodelować swój biznes

Nowy zarząd Orlenu prowadzi audyty i przeglądy w blisko 10 kwestiach lub projektach – podaje serwis rp.pl. Wątpliwości budzi rozwój małego atomu i petrochemii.

Słabszy pierwszy kwartał w Grupie Orlen

Słabszy pierwszy kwartał w Grupie Orlen

W pierwszym kwartale 2024 r. płocki koncern zanotował słabsze wyniki w pięciu z sześciu kluczowych obszaru biznesu. Największe spadki dotknęły segment wydobycia i rafinerii, a wzrost dotyczył segmentu detalicznego.

PERN sprawdzi zabezpieczenia rurociągów pod rzekami

PERN sprawdzi zabezpieczenia rurociągów pod rzekami

Spółka PERN ogłosiła przetarg, w którym wyłoni usługodawcę, który sprawdzi stan zabezpieczeń rurociągów, które przebiegają przez rzeki.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes