17 Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Ryzyko niedoborów benzyny?

W momencie, kiedy w Polsce nie będzie dostępne LPG z Rosji może pojawić się wyzwanie dotyczące zapewnienia ciągłości dostaw benzyny na polskich stacjach.

Embargo na rosyjskie dostawy LPG stanowi istotne wyzwanie dla dostępności tego paliwa w Polsce. Jak mówił Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, możliwe są okresowe braki autogazu, bowiem obecna infrastruktura logistyczna nie jest w stanie obsłużyć wystarczającej ilości importu z innych kierunków, niż wschodni. Okres przejściowy, umożlwiający zakup LPG z Rosji skończy się przed końcem tego roku.

Według doniesień Polityki Insight, o których pisze w porannym biuletynie rynkowym DM Trigon, 5 lutego odbyło się spotkanie branży paliwowej z wiceministrem klimatu i środowiska Miłoszem Motyką, a tematem rozmów były właśnie skutki embarga na dostawy LPG z Rosji. Według relacji DM Trigon powołującego się na Politykę Insight, polskie porty morskie nie zdołają przyjąć więcej LPG, ale te mają być w ciągu kilku lat rozbudowane. Jeśli LPG ma docierać z rejonu ARA, to konieczne są inwestycje kolejowe umożliwiające dostawy z Holandii, a to z kolei wymaga porozumienia z Niemcami.

Polityka Insight prognozuje, że jeśli wg oceny branży, po wejściu sankcji autogazu ma wystarczyć na 10 dni, to może przełożyć się na istotny wzrost cen LPG na przełomie roku i doprowadzić do wzrostu zużycia benzyny. W tym kontekście uruchomione mogą zostać rezerwy interwencyjne benzyny.

Zdaniem Polityki Insight rząd zapewne skoncentruje się na dostawach propanu do gospodarstw domowych, wykorzystujących gaz płynny do ogrzewania i gotowania oraz dla branży rolnej.

Więcej w kategorii

Anwim ze stratą w 2023 roku

Anwim ze stratą w 2023 roku

Ubiegły rok nie był udany dla importera paliw i operatora sieci Moya. Z opublikowanego przez spółkę sprawozdania finansowego wynika, że pomimo wyższych przychodów, 2023 rok Aniwm S.A. zamknął stratą wynoszącą blisko 26 mln złotych.

Żabka na stacji paliw

Żabka na stacji paliw

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. Jak podał serwis Newseria.pl, to druga placówka sieci tego typu przeznaczona nie tylko dla zmotoryzowanych klientów.

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Właścicielka stacji paliw walczy z fiskusem

Czwartkowy „Puls Biznesu” publikuje nowe informacje dotyczące historii zmagań z fiskusem Lidii Ziółkowskiej, właścicielki stacji paliw spod Częstochowy, która po 13 latach usłyszała korzystne dla niej orzeczenie w NSA.

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Zatrzymano obcokrajowca okradającego stacje paliw na Pomorzu

Policjanci zatrzymali 36-letniego obywatela Gruzji, który ukradł łącznie 435 litrów oleju napędowego o wartości blisko 3 tysięcy złotych. Dodatkowo 36-latek odpowie za używanie cudzych tablicy rejestracyjnych, za co grozi nawet 5 lat więzienia.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.