MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Będzie prokuratorskie śledztwo w sprawie połączenia Lotosu i Orlenu

Posłanka Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej poinformowała na platformie X, że połączenie Lotosu i Orlenu zostanie zbadane przez prokuraturę, która przyjrzy się także zgodzie na to połączenie wydane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Posłanka przekazała, że śledztwo będzie dotyczyło umów związanych zarówno z połączeniem spółek Lotos i Orlen, ale będzie również dotyczyło wyprzedaży Lotosu. Ponadto prokuratura wszczyna również śledztwo w związku z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Biuro prasowe Orlenu także w serwisie X odpowiedziało posłance, że formułowane przez nią zarzuty dotyczące fuzji Orlen z Grupą Lotos są bezpodstawne i wprowadzają opinię publiczną w błąd. Dodano, że tego typu wypowiedzi podważają wiarygodność nie tylko Grupy Orlen, ale przede wszystkim Polski w oczach inwestorów i kontrahentów.

W załączonym oświadczeniu Orlen napisał, że fuzja była procesem transparentnym, nadzorowanym i kontrolowanym przez szereg instytucji, a transakcje były przeprowadzone w oparciu o przepisy prawa oraz pod nadzorem polskich i europejskich organów, a także właściwych służb.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek odniósł się we wtorek w TV Republika do informacji o wszczęciu przez Prokuraturę Okręgową w Płocku śledztwa dotyczącego połączenia Orlenu z Grupą Lotos i podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby i wyrządzenia szkody nie mniejszej niż 4 mld zł. Obajtek zapewniał, że proces fuzji został przeprowadzony należycie i nie ma obaw o te kwestie. Podkreślił, że część rafinerii została sprzedana za cenę rynkową, na potwierdzenie wycen Orlen ma analizy. Prezes Orlenu wyraźnie podkreślił, że tego typu działania powodują destabilizację sytuacji Orlenu i niechęć ze strony inwestorów międzynarodowych. Przypomniał też, że akcjonariusze Orlenu i Lotosu na walnych zgromadzeniach zgodzili się na połączenie spółek. Zwrócił też uwagę, że Skarb Państwa przed połączeniem Orlenu i Lotosu miał w Orlenie ponad 27 proc. akcji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Rząd Donalda Tusk rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w Polsce. W mediach pojawiają się przeciwstawne opinie ekspertów rynku i polityków w tej sprawie. W sondażu IBRiS dla Radia ZET wypowiadający się Polacy także są podzieleni.

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Zarząd Orlenu poinformował, że postanowił zaproponować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki, by zysk netto za 2023 rok w wysokości 21 mld zł podzielić na dywidendę i kapitał zapasowy.

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Toruniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzenia podziemnego rurociągu z paliwem na terenie Bazy Paliw w Zamku Bierzgłowskim.

Wyniki Grupy Unimot za 2023 r.

Wyniki Grupy Unimot za 2023 r.

Unimot opublikował skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za cały 2023 rok. W informacji prasowej podano, że Grupa wypracowała w 2023 r. przychody w wysokości 12 887 mln zł.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM
Pozostałe aktualności
Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Władze Alberty, gdzie wydobywa się kanadyjską ropę, wydały pierwszy w tym roku nakaz ewakuacji w związku z rozprzestrzenianiem się pożarów.

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

Choć branża motoryzacyjna obawia się spowolnienia sprzedaży na kluczowych rynkach, to Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w dalszym ciągu utrzymuje bardzo optymistyczne stanowisko w sprawie tempa rozwoju światowego rynku pojazdów elektrycznych.

Ukraińcy ponownie zaatakowali rosyjską rafinerię

Ukraińcy ponownie zaatakowali rosyjską rafinerię

W środę gubernator obwodu smoleńskiego, Wasilij Anochin poinformował o pożarach obiektów cywilnych kompleksu paliwowo-energetycznego w obwodzie smoleńskim po ataku ukraińskich dronów.

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Bardzo szybkie ładowarki od Orlenu

Należący do koncernu naftowego Orlen fundusz kupił udziały w spółce Euroloop, producencie ultraszybkich stacji dla pojazdów elektrycznych – wynika z ustaleń dziennika ‘’Rzeczpospolita’’.

Rosja prognozuje cenę ropy w najbliższych latach

Rosja prognozuje cenę ropy w najbliższych latach

W latach 2024-27 gatunek ropy Urals będzie kosztować średnio 65 USD za baryłkę, prognozuje rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.

Halliburton podnosi prognozę zysków

Halliburton podnosi prognozę zysków

Spółka Halliburton Company odnotowała nieco wyższe od oczekiwanych skorygowane zyski za pierwszy kwartał, spowodowane rosnącym międzynarodowym popytem na usługi związane z polami naftowymi.