MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Energop dołączy do Grupy Kapitałowej Orlen

Orlen podał w komunikacie, że spółka Orlen Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę warunkową zakupu 74,11 procent udziałów spółki Energop, która jest producentem rurociągów przemysłowych i specjalizuje się w instalacjach dla sektora rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego.

Transakcja pozwoli Grupie Orlen zabezpieczyć realizację projektów inwestycyjnych w zakresie m.in. infrastruktury krytycznej.

Włączenie spółki Energop do Grupy Orlen będzie wspierać nasze plany, dotyczące rozwoju kluczowych obszarów działalności. Do 2030 roku koncern przeznaczy ok. 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę. Dołączając do Grupy Orlen, Energop staje się częścią silnego, dynamicznie rozwijającego się koncernu, który gwarantuje spółce i jej pracownikom stabilny portfel zamówień oraz możliwość dalszego wzmacniania kompetencji – mówi cytowany w materiałach prasowych Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Warunkiem ostatecznej realizacji transakcji jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozostałe udziały należą do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Rezultatem transakcji ma być powstanie kompleksowej struktury operacyjnej o profilu inżynieryjno-wykonawczym, wyspecjalizowanym w realizacji inwestycji przemysłowych, gdzie ważnym elementem są zaawansowane technologicznie rurociągi. Orlen podał, że oprócz rurociągów przemysłowych Energop wytwarza także konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023