MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Zużycie paliw w Polsce minimalnie wzrosło

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała w najnowszym raporcie, że zużycie paliw: benzyn, oleju napędowego i LPG w Polsce wzrosło o 1 proc. r/r i wyniosło 16,34 mln m sześc. w I poł. 2023 r.

Jak podała POPiHN, wynik pierwszego półrocza br. dla konsumpcji paliw płynnych przewyższał wyniki z I półrocza ubiegłego roku. Organizacja podała, że w I połowie 2023 r. produkcja krajowych rafinerii była niższa niż w tym samym okresie przed rokiem, ale popyt na paliwa w kraju został zaspokojony większym od ubiegłorocznego importem.

Jeśli chodzi o popyt na paliwa płynne w Polsce, to wzrósł on o 1 proc., przy czym działo się to przy większej sprzedaży paliwa lotniczego i malejącej sprzedaży diesla.

Oficjalna konsumpcja oleju napędowego w I półroczu 2023 r. była, zdaniem POPiHN, niższa niż w I półroczu 2022 r. o 2 proc. i wyniosła 10,6 mln m sześc., w tym 4,1 mln m sześc. pochodziło z importu. Dostawy rynkowe w relacji r/r zmniejszyły się o około 230 tys. m sześc. Organizacja dodała, że import tego gatunku paliwa zaspokoił 39 proc. całości rynku, czyli o 6 punktów procentowych więcej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Większy import wymuszony był m.in. przez okresowe remonty krajowych instalacji rafineryjnych. Członkowie POPiHN sprowadzili do kraju 3,2 mln m sześc. produktu, a pozostali operatorzy ulokowali na rynku około 1 mln m sześc.

Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o około 8 proc. Kierowcy kupili ponad 3,7 mln m sześc. tego gatunku paliwa – o około 260 tys. m sześc. powyżej wyniku z I półrocza 2022 r. Import benzyn przeznaczony na zaopatrzenie kraju zwiększył się o 17 proc. i wyniósł prawie 1 mln m sześc.

Podano, że wynik w stosunku do omawianego okresu w roku poprzednim poprawiła też sprzedaż gazu płynnego LPG. Dynamika tego rynku była prawie identyczna, jak w przypadku benzyn silnikowych. Zapotrzebowanie na to wyniosło ponad 2,2 mln m sześc. POPiHN podał, że w przypadku LPG większość paliwa pochodziła z importu, a jego udział w zaopatrzeniu rynku wyniósł 84 proc. – o 4 punkty procentowe mniej niż przed rokiem.

Najbardziej dynamicznie zmienił się rynek paliwa lotniczego JET. W tym przypadku zużycie krajowe zwiększyło się o 29 proc. Praktycznie cały popyt z rynku krajowego został zaspokojony przez działające w Polsce rafinerie.

Sprzedaż lekkiego oleju opałowego wyniosła 304 tys. m sześc., z czego import stanowił znikomą część. Jednocześnie zmalało o 32 proc. zapotrzebowanie krajowe na ciężki olej opałowy, ale jego duże ilości zostały wyeksportowane.

Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw wzrosła o 1 proc. w stosunku do wyniku z I półrocza 2022 r. Import paliw zaspokajał 41 proc. potrzeb krajowych.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Według analityków ceny benzyny w USA są najniższe od stycznia, a do Bożego Narodzenia mogą spaść poniżej 3 dolarów za galon po raz pierwszy od 2021 roku, co powinno skłonić konsumentów w okresie świątecznych zakupów do większych wydatków.