Shell Franczyza

Zużycie paliw w Polsce minimalnie wzrosło

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała w najnowszym raporcie, że zużycie paliw: benzyn, oleju napędowego i LPG w Polsce wzrosło o 1 proc. r/r i wyniosło 16,34 mln m sześc. w I poł. 2023 r.

Jak podała POPiHN, wynik pierwszego półrocza br. dla konsumpcji paliw płynnych przewyższał wyniki z I półrocza ubiegłego roku. Organizacja podała, że w I połowie 2023 r. produkcja krajowych rafinerii była niższa niż w tym samym okresie przed rokiem, ale popyt na paliwa w kraju został zaspokojony większym od ubiegłorocznego importem.

Jeśli chodzi o popyt na paliwa płynne w Polsce, to wzrósł on o 1 proc., przy czym działo się to przy większej sprzedaży paliwa lotniczego i malejącej sprzedaży diesla.

Oficjalna konsumpcja oleju napędowego w I półroczu 2023 r. była, zdaniem POPiHN, niższa niż w I półroczu 2022 r. o 2 proc. i wyniosła 10,6 mln m sześc., w tym 4,1 mln m sześc. pochodziło z importu. Dostawy rynkowe w relacji r/r zmniejszyły się o około 230 tys. m sześc. Organizacja dodała, że import tego gatunku paliwa zaspokoił 39 proc. całości rynku, czyli o 6 punktów procentowych więcej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Większy import wymuszony był m.in. przez okresowe remonty krajowych instalacji rafineryjnych. Członkowie POPiHN sprowadzili do kraju 3,2 mln m sześc. produktu, a pozostali operatorzy ulokowali na rynku około 1 mln m sześc.

Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o około 8 proc. Kierowcy kupili ponad 3,7 mln m sześc. tego gatunku paliwa – o około 260 tys. m sześc. powyżej wyniku z I półrocza 2022 r. Import benzyn przeznaczony na zaopatrzenie kraju zwiększył się o 17 proc. i wyniósł prawie 1 mln m sześc.

Podano, że wynik w stosunku do omawianego okresu w roku poprzednim poprawiła też sprzedaż gazu płynnego LPG. Dynamika tego rynku była prawie identyczna, jak w przypadku benzyn silnikowych. Zapotrzebowanie na to wyniosło ponad 2,2 mln m sześc. POPiHN podał, że w przypadku LPG większość paliwa pochodziła z importu, a jego udział w zaopatrzeniu rynku wyniósł 84 proc. – o 4 punkty procentowe mniej niż przed rokiem.

Najbardziej dynamicznie zmienił się rynek paliwa lotniczego JET. W tym przypadku zużycie krajowe zwiększyło się o 29 proc. Praktycznie cały popyt z rynku krajowego został zaspokojony przez działające w Polsce rafinerie.

Sprzedaż lekkiego oleju opałowego wyniosła 304 tys. m sześc., z czego import stanowił znikomą część. Jednocześnie zmalało o 32 proc. zapotrzebowanie krajowe na ciężki olej opałowy, ale jego duże ilości zostały wyeksportowane.

Ogółem konsumpcja 6 głównych gatunków paliw wzrosła o 1 proc. w stosunku do wyniku z I półrocza 2022 r. Import paliw zaspokajał 41 proc. potrzeb krajowych.
Słowa kluczowe:

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

W grudniu planowany załadunek ropy z zachodnich portów Federacji Rosyjskiej zmniejszy się o 6 proc. w porównaniu z listopadem, kiedy to wolumen wyniósł 1,9 mln baryłek dziennie.

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Kraje Bliskiego Wschodu wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec nabywców azjatyckich, dlatego odbiorcy surowca z tego regionu nie muszą obawiać się negatywnych konsekwencji porozumienia producentów.

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja planuje do końca 2023 roku zwiększyć eksport oleju napędowego o ponad jedną czwartą – podała agencja Bloomberg.

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras obniżyła średnią cenę paliwa do silników odrzutowych, które sprzedaje dystrybutorom o około 6 proc. taniej, wynika z danych ze strony internetowej firmy.

Transnieft zwiększy przepustowość rurociągów

Transnieft zwiększy przepustowość rurociągów

Spółka Transnieft dzięki zastosowaniu dodatków przeciwturbulencyjnych, będzie w stanie zwiększyć przepustowość rurociągów produktów naftowych w siedmiu regionach Rosji o 20 proc.

Ekoenergetyka udostępni Orlen Deutschland nowoczesną ładowarkę

Ekoenergetyka udostępni Orlen Deutschland nowoczesną ładowarkę

Spółka Ekoenergetyka przedłużyła umowę z Orlen Deutschland. W ramach kontraktu niemiecka spółka Orlenu złożyła zamówienie obejmujące najbardziej zaawansowany model ładowarki Ekoenergetyki - Axon Easy 400 - zostając pierwszym odbiorcą tego urządzenia.