Shell Franczyza

Ukraina liczy na budowę rurociągu z Polski

Ukrainiee zależy na wznowieniu projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowie paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Potrzebne środki na te inwestycje mogłaby wyłożyć Komisja Europejska.

Ukraina liczy na budowę rurociągu z Polski
Siergiy Skrypka - dyrektor generalny Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia w rozmowie z PAP ocenił, że przed spółką rysuje się ważne zadanie - odbudowa sektora rafineryjnego na Ukrainie, a co za tym idzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie za sprawą budowy rurociągu, który połączy Brody na Ukrainie z bazą w Adamowie, skąd transportowana jest ropa naftowa dla producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech.

Skrypka zaznaczył, że realizacja projektu ropociągu Brody-Adamowo ma służyć stabilizacji systemu transportu ropy naftowej w naszym regionie Europy i zabezpieczeniu w sytuacji kryzysowej.

Do odbudowy systemu rurociągów potrzebne są ogromne środki finansowe. Skypka zaznaczył, że w tym obszarze liczy na pewne wsparcie, może finansowe, ze strony KE, zaznaczył jednocześnie, że na podjęcie konkretnych decyzji trzeba będzie zaczekać jednak do momentu zakończenia wojny.

Zdaniem dyrektora generalnego Sarmatii, kolejnym projektem istotnym z punktu widzenia Ukrainy jest budowa rurociągu paliwowego na Ukrainę, ponieważ obecny system logistyczny nie pozwala na dostawy tam niezbędnych ilości produktów paliwowych.