Shell Franczyza

Strategiczne inwestycje PERN-u

PERN na swojej stronie internetowej napisał, że inwestycje realizowane przez spółkę w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Strategiczne inwestycje PERN-u
Podano, że w ciągu ostatnich sześciu lat, pojemności na paliwa wybudowane przez PERN zwiększyły się aż o blisko 0,6 mln m sześc. PERN wybudował w tym czasie 20 nowych zbiorników paliwowych. W 2022 roku do eksploatacji trafiło siedem z nich. Jednocześnie pod koniec czerwca ubiegłego roku ruszyła budowa kolejnych ośmiu magazynów. Dzięki realizacji tej części projektu, PERN dostarczy swoim Klientom w tym roku kolejne 256 tys. m sześc. nowych pojemności do magazynowania produktów naftowych. Firma oddała także do eksploatacji prawie 100 km odcinek rurociągu produktowego do Trzebini, wzmacniającego bezpieczeństwo energetyczne południa kraju. 

Spółka przypomniała też, że w ostatnich latach o około 1 mln m sześć. powiększyły się także pojemności PERN na ropę naftową, co istotnie ułatwia klientom spółki dywersyfikowanie dostaw surowca. Firma zbudowała aż 13 zbiorników na ropę - wszystkie u wybrzeży Bałtyku, bo to dostawy morskie dziś są kluczem bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Zdaniem PERN system przesyłowo-magazynowy to kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.Przed wojną paliwa płynęły do Polski głównie ze Wschodu, a do Ukrainy – z Rosji i Białorusi. Od 24 lutego kierunek jest odwrotny – paliwa płyną z Polski na Ukrainę – podkreśliła spółka. W komunikacie napisano też, że jednym z dodatkowych pól potencjalnej współpracy może być także przechowywanie ukraińskich zapasów paliw w zbiornikach PERN, które mogłyby powstać w sytuacji zainteresowania strony ukraińskiej takim właśnie rozwiązaniem.