MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Plany Orlenu wobec rafinerii Schwedt

Daniel Obajtek powiedział, że PKN Orlen z zainteresowaniem patrzy na niemiecką rafinerię Schwedt, ale konieczne jest najpierw rozwiązanie kwestii obecności w niej rosyjskiego Rosnieftu.

Plany Orlenu wobec rafinerii Schwedt
Prezes Orlenu na konferencji prasowej w sobotę powtórzył, że spółka monitoruje możliwości akwizycji i z zainteresowaniem patrzy na rafinerię Schwedt, ale musi być spełnionych kilka czynników. Obajtek podkreślił, że w przypadku niemieckiego zakładu musi zaistnieć chęć jego sprzedaży. Dodatkowym czynnikiem uniemożliwiającym zakup z punktu widzenia Orlenu, jest to, iż obecnie jest tam wciąż akcjonariat rosyjski. PKN czeka na to, jak zmieni się kwestia własności zakładu i jak zachowa się w tej sprawie rząd niemiecki.

Orlen nie chce współpracować z partnerem, który kontroluje 70 proc. akcji i jest to spółka rosyjska. Oceniając zakład, Obajtek dodał, że jest to dodatkowo rafineria procesingowa, więc zapewne są tam zapisy w umowach, że partnerzy mogą korzystać ze swojej ropy. Na koniec dodał, że dopóki nie wyjaśni się kwestia rosyjskiego akcjonariatu, trudno mu się na ten temat wypowiadać.
Słowa kluczowe: