MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Embargo na rosyjski diesel nie zaszkodzi Polsce

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski uważa, że w Polsce, ale i Unii Europejskiej mamy możliwości zastąpienia oleju napędowego z Rosji paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin. Podobnie uważa rzecznik rządu Piotr Müller, który powiedział, że nie przewiduje żadnych zakłóceń na rynku paliwowym w związku z wprowadzeniem od 5 lutego unijnego embarga na paliwa z Rosji.

Embargo na rosyjski diesel nie zaszkodzi Polsce
Adam Czyżewski powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel i inne paliwa, które wchodzi w życie od 5 lutego 2023 r. Jego zdaniem nie ma zatem obaw, że paliw w Polsce może zabraknąć.

PAP przypomniała, że płocki koncern już w lutym 2022 r., wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie, zrezygnował z importu ropy naftowej drogą morską, podobnie jak z importu rosyjskiego diesla.

Jak powiedział PAP Czyżewski, Orlen obecnie kupuje paliwa w holenderskim hubie ARA (Antwerpia, Amsterdam, Rotterdam) gdzie m.in. trafia diesel z Bliskiego Wschodu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie import oleju napędowego zaspokaja ponad 30 proc. konsumpcji paliw w Polsce.

Marek Garniewski, ekspert w biurze relacji inwestorskich PKN Orlen przypomniał, że każdy kraj UE utrzymuje zapasy paliw i ropy naftowej. W Polsce również mamy takie zapasy, tak, że nie ma ryzyka, które mogłoby powodować braki diesla na stacjach.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik rządu, który powiedział, że polski rynek paliw jest tym kątem zabezpieczony, a działania chroniące nasz kraj przed deficytem paliwa są prowadzone od wielu miesięcy. Müller dodał, że sankcje to ogromne wyzwanie dla sektora paliwowego, ale przypomniał, że Polska opowiadała się za tym, by import surowców z kierunku rosyjskiego został ograniczony.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.