MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla

Od 5 lutego zacznie obowiązywać embargo na import z Rosji do Unii Europejskiej produktów ropopochodnych, m.in. oleju napędowego. Serwis rp.pl zapytał importerów dostarczających na polski rynek o możliwe ryzyka związane z tą sytuację.

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla
Polska około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowana na olej napędowy zaspokaja poprzez import. Ten, jak pisze Tomasz Furman w serwisie rp.pl, w przeważającej mierze opierał się dotychczas na dostawach z Rosji.

Dziennik zapytał importerów o możliwe nadchodzące scenariusze dla polskiego rynku paliw. Unimot uważa, że przed nami głównie wyzwanie logistyczne, ponieważ produkt globalnie jest dostępny, m.in. na Bliskim Wschodzie, w USA czy Chinach, ale dostarczenie diesla z tych miejsc do Polski trwa jednak dość długo i jest droższe niż przy transporcie realizowanym na krótszych odcinkach. Spółka w związku z początkiem embarga nie spodziewa się większych zawirowań na polskim rynku diesla, ale mogą czasowo wystąpić problemy podażowe, wywołane wzmożonym popytem. 
Również według Ekopolu, ewentualne pojawienie się paniki wśród kierowców może spowodować chwilowe braki na rynku.

Paliwa do Polski mogą trafić z Węgier - MOL dostał zgodę na eksport około 30 proc. produktów naftowych ze swojej słowackiej rafinerii do Austrii, Czech i Polski.  

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.