Shell Franczyza
MOYA więcej niż dobre paliwa

Przyszłość zielonego transportu

W najbliższych latach czeka nas zmiana jakościowa w kwestii modelu transportu. Należy oczekiwać stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz wykorzystywania napędów niskoemisyjnych. Tematowi „zielonej transformacji” poświęcony jest zaprezentowany we wtorek raport POPiHN powstały we współpracy z organizacjami branżowymi związanymi z sektorem transportu.

Przyszłość zielonego transportu
W materiałach prasowych napisano, że za sprawą rosyjskiej agresji na Ukrainę rok 2022 okazał się jednym z najmniej stabilnych okresów dla branży paliwowej i motoryzacyjnej. Zdarzenia z tego roku są dobrym momentem do tego, aby przemyśleć kwestię przyszłości transportu, m.in. sposobu jego zasilania. W trakcie debaty zorganizowanej przy okazji prezentacji raportu wskazywano, że w przypadku transportu długodystansowego promowana na poziomie europejskim elektryfikacja, nie jest najlepszym rozwiązaniem a o narzędziach jego dekarbonizacji powinien decydować rynek.

Publikacja przedstawia m.in. trendy związane z „zazielenianiem transportu” w Polsce i na świecie, omawia dostępne technologie i rozwiązania, wskazuje na koszty oraz wyzwania stojące przed gospodarką.

Plany osiągnięcia zeroemisyjności w horyzoncie 30 lat ogłosiły najważniejsze światowe gospodarki świata, jednak wciąż w Europie zużywa się w przewadze paliwa kopalne. W raporcie czytamy, że kraje UE zużywają rocznie około 500 mln ton paliw płynnych, a największymi ich konsumentami są Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz Polska. Jednak zauważalnym trendem jest spadek zużycia paliw na potrzeby zasilania transportu w UE. Za odejściem od silników spalinowych przemawia ich niska efektywność, wynosząca średnio 25 procent, a na dłuższą metę ludzkość nie może pozwolić sobie na to, aby marnotrawić energię na taką skalę. W 2021 r. kierowcy wydali na zakup paliwa na stacjach benzynowych w Polsce 142 mld zł. Łącznie, po uwzględnieniu sprzedaży bezpośredniej do sektora przedsiębiorstw, podatki (VAT, akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna) uiszczone przez branżę paliwową przekroczyły poziom 75 mld zł. Proces odchodzenia od paliw kopalnych oznacza, że konieczne będzie znalezienie innych źródeł dochodów budżetowych.

Raport „Zielony transport. Stan obecny i perspektywy” przygotowany przez POPiHN powstał we współpracy z Krajową Izbą Biopaliw, Polską Koalicją Biopaliw i Pasz Białkowych, Polską Izbą Gazu Płynnego, Polską Platformą LNG i Bio-LNG, Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego, Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” oraz Polskim Komitetem Energii Elektrycznej, a także Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oraz Instytutem Nafty i Gazu.

Raport POPiHN można pobrać TUTAJ

Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!

Więcej w kategorii

Prezes NIK o sytuacji finansowej PKN Orlen i blokowaniu kontroli
Prezes NIK o sytuacji finansowej PKN Orlen i blokowaniu kontroli
W czwartek prezes NIK wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Marian Banaś zreferował informacje na temat problemów napotkanych przez NIK w związku z prowadzeniem kontroli w spółce PKN Orlen.
Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim
Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Współpraca polsko-amerykańska przy dostawach LNG
Współpraca polsko-amerykańska przy dostawach LNG
PKN Orlen zawarł umowę z Sempra Infrastructure, która przewiduje na odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Kontrakt, który ma obowiązywać 20 lat, przełoży się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu.
Czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo paliwowe?
Czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo paliwowe?
W najnowszej analizie Instytutu Polityki Energetycznej (IPE) czytamy, że zmiany właścicielskie w Polsce jakie zaszły po połączeniu Orlenu i Lotosu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo dostaw paliw. Wbrew temu, co często podkreśla płocki koncern, eksperci z IPE piszą, iż niewykluczony jest scenariusz okresowego braku paliw w Polsce.
Nalał paliwo do kanistrów i odjechał
Nalał paliwo do kanistrów i odjechał
Dokładna analiza i rozpoznanie lokalnej społeczności przez policjantów kryminalnych sprawiła, że odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec Gdańska, który w listopadzie ubiegłego roku ukradł 88 litrów oleju napędowego o wartości 700 złotych ze stacji benzynowej.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Katar chce przejąć irackie udziały TotalEnergies

Katar chce przejąć irackie udziały TotalEnergies

Katar prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia udziałów w irackich projektach energetycznych o wartości 27 miliardów USD od francuskiej firmy TotalEnergies, poinformowała agencja Reutera.

Chevron zwiększył dywidendę

Chevron zwiększył dywidendę

Rada dyrektorów Chevron Corp., jednej z największych amerykańskich firm naftowych, zatwierdziła też nowy program wykupu akcji o wartości do 75 miliardów USD, donosi Bloomberg.

Zakłócenia pracy francuskich rafinerii

Zakłócenia pracy francuskich rafinerii

Koncern TotalEnergies poinformował, że strajki przerwały dostawy w kilku zakładach produkcyjnych we Francji, ponieważ druga co do wielkości gospodarka strefy euro nadal boryka się z powszechnymi protestami przeciwko rządowym planom podwyższenia wieku emerytalnego.

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

W czwartek Departament Energii USA (DoE) ogłosił program dofinansowania rozwoju produkcji biopaliw w kraju o wartości ponad 100 milionów USD. Jest to element szerszych działań związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu i osiągnięciem celów klimatycznych.

W Singapurze maleją zapasy oleju opałowego

W Singapurze maleją zapasy oleju opałowego

Z danych Enterprise Singapore wynika, że zapasy oleju opałowego w Singapurze zmalały trzeci tydzień z rzędu, co jest spowodowane gwałtownym spadkiem importu netto.

W Kanadzie powstanie fabryka biodiesla

W Kanadzie powstanie fabryka biodiesla

Imperial Oil Ltd poinformował w czwartek, że planuje zainwestować 720 mln CAD (538,64 mln USD) w budowę zakładu produkującego odnawialny olej napędowy w pobliżu rafinerii Strathcona w Edmonton w Kanadzie.