Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Grupa Orlen będzie produkowała biometan

W Głąbowie na Mazurach powstaje pilotażowa instalacja, która umożliwi produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie – poinformował PKN Orlen komunikacie prasowym.

Grupa Orlen będzie produkowała biometan
Szacunkowy koszt budowy pierwszej w Polsce ekologicznej biogazowni, która ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym, wynosi 180 mln zł, a jej planowane uruchomienie ma nastąpić w drugiej połowie 2024 r.

Do produkcji biometanu posłużą produkty uboczne z lokalnej produkcji rolnej, nienadające się do wykorzystania w łańcuchu żywieniowym.  Instalacja umożliwi produkcję ponad 7 milionów m sześc. biometanu rocznie, co przełoży się na około 5,5 tys. ton bioLNG. Taka ilość pozwala na przejechanie 22 milionów kilometrów pojazdem ciężarowym. BioLNG produkowane z materii organicznej to paliwo odnawialne dla transportu. 

- Nowoczesne źródła energii to nasza przyszłość. Dlatego rozwijamy się w obszarze biometanowni, które zapewnią dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. W ten sposób wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność polskiej gospodarki. Realizacja inwestycji w Głąbowie przyczyni się również do wypełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego, który przewiduje stopniowy wzrost udziału paliw z odnawialnych źródeł w paliwach ciekłych – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Inwestycja realizowana jest przez Orlen Południe, który do tej pory nabył trzy działające biogazownie, które planuje przekształcić, podobnie jak obiekt w Głąbowie, w nowoczesne biometanownie. Instalacje są zlokalizowane w miejscowościach: Konopnica (woj. łódzkie), Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie) oraz Buczek (woj. kujawsko-pomorskie).


Słowa kluczowe:
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska