MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Nieznane detale umowy przejęcia Lotosu przez Orlen

Z ustaleń serwisu Business Insider Polska wynika, że z umowy dotyczącej przejęcia Grupy Lotos przez Orlen zniknęły dwie istotne klauzule.

Nieznane detale umowy przejęcia Lotosu przez Orlen
Grupa Lotos

Chodzi o zapis zakazujący Saudyjczykom przez 3 lata sprzedaży udziałów w dawnym biznesie Lotosu oraz klauzula dająca Orlenowi prawo do ich pierwokupu. Orlen dementuje te informacje zapewniając, że zatwierdzona przez Brukselę umowa zabezpiecza przed niekontrolowanym zbyciem aktywów Grupy Lotos.

Serwis przypomniał, że obecnie na etapie finalizacji umów są kontrakty m.in. z Saudi Aramco, które nabędzie 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Aktywa Lotosu trafią także do węgierskiej grupy MOL oraz spółki Unimot.

Business Insider Polska ustalił, że dzięki zmianom po finalizacji transakcji Saudi Aramco posiadając 30 proc. udziałów w Lotosie uzyska znacznie większą swobodę i będzie mógł sprzedać udziały inwestorowi, który spełni warunek doświadczenia w branży rafineryjnej. Co więcej, Saudyjczycy nie będą musieli czekać trzy lata z decyzją o ewentualnym zbyciu swoich udziałów w Lotosie. Tymczasem Orlen przekonuje, że zawarte umowy zabezpieczają spółkę "przed dalszym, niekontrolowanym zbyciem aktywów i nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza".

PKN Orlen, w piątek rano w serwisie Twitter oświadczył, że w związku z nieprawdziwymi informacjami, opublikowanymi w Business Insider Polska ponownie podkreśla, że zarówno umowy z partnerami, jak i przepisy prawa polskiego, w pełni zabezpieczają przed dalszym, niekontrolowanym zbyciem aktywów Grupy Lotos. Później w komunikacie prasowym Orlen zapewnił, że same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, między innymi Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco.

Płocki koncern podkreślił, że ze względu na strategiczny charakter, cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek, oraz właściwych organów państwowych. Z uwagi na to jednak, że procesy negocjacji, rozmów, czy umów z kontrahentami są objęte klauzulą poufności, to szczegóły nie mogą zostać ujawnione.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Zgodnie z danymi ze źródeł branżowych i wyliczeniami agencji Reutera, rosyjskie zdolności rafineryjne w 2023 roku mają wzrosnąć o 29 proc., czyli o 5,976 mln ton, do 26,55 mln ton.

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.