Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Unijna reforma stawek VAT na horyzoncie

e-petrol.pl
2021-12-28 / 09:53
Unijna reforma stawek VAT na horyzoncie

Zdaniem Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, nowa unijna dyrektywa w zakresie stawek VAT może wejść w życie w połowie 2022 r.

Resort finansów szykuje się do zmian podatkowych, które będą wynikać ze zmieniającego się otoczenia międzynarodowego.

- Na początku grudnia br. Rada ECOFIN osiągnęła porozumienie w zakresie reformy stawek VAT. Przewidujemy, że dyrektywa wejdzie w życie w połowie 2022 r. Stworzy ona bardziej elastyczne możliwości wspierania istotnych sektorów polityki społeczno-gospodarczej i reagowania na sytuacje kryzysowe (jak np. rosnąca inflacja czy kryzys spowodowany trwającą pandemią) za pomocą stawek VAT, które są istotnym narzędziem polityki podatkowej. Będziemy pracować nad zaimplementowaniem tej dyrektywy do krajowego porządku prawnego – powiedział PAP minister finansów.

Podatników będę czekać też zmiany związane z e-fakturowaniem. W 2022 r. uruchomiony zostanie Krajowy System e-Faktur. W związku z tym modyfikacji ulegnie m.in. proces wystawiania i odbierania faktur, a w jego ramach podatnik zyska możliwość przechowywania i archiwizowania faktur. W przyszłym roku system ma działać na zasadzie dobrowolności, ale resort finansów chce, aby jego stosowanie od 2023  r. stało się  powszechne.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.